janeva

Македонија

Обвинителство тврди дека на Јанева не и биле ускратени права, иако таа се соблече во знак на протест

Кристијан Ландов
Присуството на обвинителката Ивана Трајчева на презентацијата на финансискиот извештај за работењето на СЈО, поради кое Катица Јанева се соблече по долна облека, било поради
Македонија

Адвокатот на Јанева: Таа била уплашена и противзаконски спроведена, не и било дозволено да повика ниту адвокат

Кристијан Ландов
Катица Јанева била приморана да отиде на работен состанок во Државниот завод за ревизија каде присуствувал и јавен обвинител, а не се знае по кој
Македонија

Одбиено барањето за апанажа на Јанева во Собранието

А1он
Членовите на собраниската Комисија за прашања на изборите и именувањата на попладневното продолжение на седницата едногласно го одбија барањето за апанажа на поранешната специјална јавна
Македонија

Кој и ја даде полициската кабаница на Јанева за да се сокрие од медиумите?

Маја Илиевска-Пачемска
Катица Јанева во затворот во Шутка не ја носела кабаницата со која синоќа се маскираше пред камерите при нејзиното пренесување од затворот до станот на
Видео Македонија

(ВИДЕО) Адвокатите на Јанева: Не ни дозволија да ја видиме изјавата на Кичеец

Виктор Јованов
Адвокатите на поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева, Ирена Фрчкоска и Дељо Кадиев по четиричасовниот увид во доказите за случајот Рекет изјавија дека не им
Македонија

Јанева по три часа го напушти Обвинителството, останаа нејзините адвокати

Виктор Јованов
Поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева, по три часа го напушти Обвинителството за организиран криминал и корупција каде вршеше увид на доказите за случајот „Рекет“. Во
Македонија

Катица Јанева останува во притвор, одбиена понудената гаранција во имот

А1он
Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева останува во притвор, откако судијата на претходна постапка ја одбил понудената гаранција во имот, а обвинителката Вилма Русковска дала
Македонија

Разрешена специјалната јавна обвинителка Катица Јанева

А1он
Советот на јавни обвинители на денешната вонредна седница едногласно ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која е третоосомничена за случајот „Рекет“ и се наоѓа
Македонија

Почна Седницата на Советот на јавни обвинители за разрешување на Јанева

А1он
Советот на јавни обвинители ја почна вонредната седница на која разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е единствена точка на дневиот ред. Претходно денеска
Македонија

Советот на јавни обвинители уште вечерва ќе и ја запечати кариерата на Јанева

Виктор Јованов
Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, експресно ја потпиша одлуката за разрешување на Катица Јанева, која пратениците ја донесоа со 102 гласа „ЗА“