janeva

Видео Македонија

ВИДЕО: Собранието ја разреши Катица Јанева

Виктор Јованов
Со 102 гласа „за“, без воздржани и без против Собранието ја разреши специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. Одлуката од Собранието ќе биде испратена до Советот
Видео Македонија

(ВИДЕО) Зендели: Партиите го погребаа СЈО и надежта за еднаков правен систем

Виктор Јованов
Разрешувањето на Катица Јанева подразбира и згаснување на СЈО. При формирањето на обвинителството целта беше борба против политичари од висок профил вмешани во кривични дела.
Македонија

(ВИДЕО) Митрески: Мицкоски сака да издејствува амнестија за ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ

Виктор Јованов
Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.
Видео Македонија

(ВИДЕО) Димовски за разрешувањето на Јанева: Секое правно лудило завршува вака

Виктор Јованов
Секое правно лудило, експеримент, занес завршува вака. Секогаш кога државата не се држи до Уставот, секогаш кога Собранието носи неуставни закони секогаш кога правните и
Македонија

Собранието денеска ќе расправа за разрешувањето на Јанева

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери за денеска во 13 часот ја закажа собраниската седница на која единствена точка е разрешувањето на специјалната јавна обвинителка Катица
Македонија

До Советот на ЈО до крајот на работниот ден не пристигнала оставка од Јанева

А1он
Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, која е во притвор во затворот „Скопје“ за предметот „Рекет“, како што јавуваат дел од медиумите, попладнево доставила писмо до
Македонија

ВИДЕО: Нема одлука за постапка за разрешување на Катица Јанева

Васко Маглешов
Претседателот на Советот на јавните обвинители, Коле Штерјев, по речиси осум часа расправа на денешната седница за точката за постапка за разрешување на специјалната јавна
Македонија

Маратонска седница за разрешувањето на Катица Јанева

Васко Маглешов
Повеќе од седум часа трае седницата на Советот на јавните обвинители за постапката за разрешување на шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева. Пред Советот
Видео Македонија

ВИДЕО: Катица Јанева спроведена во Кривичен суд

Виктор Јованов
Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева попладнево откако беше уапсена, однесена во Специјалното јавно обвинителство и во нејзиниот дом, спроведена е на на распит во Кривичниот
Македонија

Заврши претресот кај Јанева, однесена е на распит во суд

Кристијан Ландов
По два часа, заврши вториот претрес во домот на шефицата на СЈО, Катица Јанева. Таа по претресот во придружба на полицијата е изнесена од куќата