(ВИДЕО) Митрески: Мицкоски сака да издејствува амнестија за ексфункционери од ВМРО-ДПМНЕ

Од:

Координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на денешната собраниска седница рече дека СДСМ ќе гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева.

-Ставот на СДСМ е повеќе од јасен за разрешување на Јанева. На комисијата гласавме за нејзино разрешување, ќе гласаме и денес. Мора да нагласам како партија и пратеничка група сме одлучни и истрајни, правда мора да има за секој што се огрешил пред законот, рече Митревски.

Координаторот на пратеничката група на СДСМ обвини дека ВМРО-ДПМНЕ и претседателот на партијата Христијан Мицкоски се уште работат по насоки од Никола Груевски со цел да се спасат обвинетите ексфункционери од партијата.

-Сега е јасно зошто преговорите помеѓу Заев и Мицкоски не успеале, Мицкоски прави се за да пропаднат предметите на СЈО. Политичките игри и манипулации со јавноста кои се обидува да ги протне ВМРО не поминуваат. Граѓаните знаат кој гo штити криминалот. Мицкоски сака да издејствува амнестија за претходните обвинети функционери, рече Митрески.

Тој додаде дека со ова делување на ВМРО-ДПМНЕ ги кочат евроинтеграциите процеси на државата.

Тие сакаат по секоја цена да ги уништат истрагите против нив. Со нивното поведение свесно работат на штета на европските интеграции на државата. Од статусот на СЈО зависи дали ќе добиеме датум за преговори со ЕУ, рече Митрески.

Би можело да ве интересира

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ветуваше 500 евра плата, 5% раст и помал долг, ништо од тоа не исполни, a нема ни да исполни

Ана Ололовска

СДСМ: Додека цела ЕУ има јасна стратегија на затворање на сите електрани на јаглен, Мицкоски нуди отворање на нова во земјава

Ана Ололовска

Заев: ВМРО-ДПМНЕ си направи удар сама врз себе со објавените разговори

Ана Ололовска

Заев: Кандидатските листи на 9 март, коалицијата СДСМ-Беса ќе ја победи ДУИ во шестата и.е.

Ана Ололовска

Заев испорача ветувања за економијата, бара работа од сите и рационализација на институциите

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Андоновска: Филипче со своите изјави создава само паника меѓу граѓаните

Ана Ололовска