Советот на јавни обвинители уште вечерва ќе и ја запечати кариерата на Јанева

Од:

Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери, експресно ја потпиша одлуката за разрешување на Катица Јанева, која пратениците ја донесоа со 102 гласа „ЗА“ и ниту еден против.

Одлуката веднаш е испратена до Советот на јавни обвинители, кој според информации на А1он вечерва ќе се состане да ја донесе конечната одлука. На седницата, најверојатно ќе се расправа и за обвинителите од СЈО, на кои со разрешувањето на Јанева им престанува и мандатот во СЈО.

Според Законот со кое беше формирано обвинителството тие треба, од Советот да бидат распределени во матичните обвинителства. Јавниот обвинител Љубомир Јовески, вчера изјави, дека не е исклучена можноста, вака распределените обвинители, да ги овласти да постапуваат по предметите кои и до сега ги воделе. Ова е заради опасноста, со назначување нови обвинители, постапката да се одолговлечи, а некои предмети и да застарат.

Би можело да ве интересира

Катица Јанева однесена во затворот „Идризово“

Кристијан Ландов

Пресудата за „Рекет“ ќе стигне до Врховен, Катица Јанева ја нема добиено одлуката, ниту упатен акт за во затвор

Кристијан Ландов

Не се загрозува ниту еден предмет покренат од СЈО со враќањето на повторно одлучување, вели Заев

Ана Ололовска

Разрешен поротникот Сандев, четири предмети од СЈО ќе почнат од почеток

Кристијан Ландов

Џолев ќе одлучи дали ќе побара разрешување за поротникот кој може да врати четири предмети на СЈО од почеток

Кристијан Ландов

Јавното обвинителство ќе им понуди вонсудска спогодба на вработените во СЈО

Ана Ололовска