Маратонска седница за разрешувањето на Катица Јанева

Од:

Повеќе од седум часа трае седницата на Советот на јавните обвинители за постапката за разрешување на шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева.

Пред Советот од утрово чекаат новинарски екипи. Претседателот на Советот Коле Штерјев, преку пораки претходно ги информира новинарите дека неизвесно е до кога ќе трае седницата.

Три часа во Советот беше и Вилма Русковска која одговарала на прашања на членовите во врска со постапка за разрешување на Јанева, а им го предочила записникот на Камчев и некои од друите докази во истрагата за случајот “Рекет”.

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција ја осомничи Јанева дека ја злоупотребила службената положба и овластување и му овозможила на осомничениот Орце Камчев, да излезе од притвор и да добие времен пасош во предметот “Империја”.

Би можело да ве интересира

Има 20 потписи за свикување итна седница, денес може да се изгласаат измени за возачките и личните карти

Орце Костов

Дамева: Се надевам дека пресудата на Управниот суд е почеток на враќањето на довербата во судството

Адеми: По оваа постапка ќе се исцрта патоказот каде ќе се движи правосудството и неговата независност

Александар Тодески

(ВИДЕО) Димни бомби и пожар во албанскиот парламент

А1он

Славевски ќе ја тужи Арсовска: Ме обвини дека фалсификувам, подобро да не дојдеше, ја отру атмосферата

Орце Костов

(ВИДЕО) „Вицепремиере зошто сега не намигнувате?“: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира седницата и бара оставка од Маричиќ

Орце Костов