sednica

Регион

(ВИДЕО) Димни бомби и пожар во албанскиот парламент

А1он
Во албанскиот парламент е буџетот за 2024 година, но седницата наместо дебата ја одбележаа пратениците на опозицијата, кои активираа димни бомби. Информацијата ја пренесува „АБЦ
Македонија

Славевски ќе ја тужи Арсовска: Ме обвини дека фалсификувам, подобро да не дојдеше, ја отру атмосферата

Орце Костов
Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески најави тужба за клевета против градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска. Арсовска за време на денешната итна
Македонија

(ВИДЕО) „Вицепремиере зошто сега не намигнувате?“: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира седницата и бара оставка од Маричиќ

Орце Костов
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од Дафина Стојановска која побара збор процедурално,застанаа зад неа на собраниската говорница и побараа оставка од вицепремиерот Бојан Маричиќ кој таа
Македонија

Џафери: Седницата може да се одложува, само Законодавно-правната комисија може да го толкува Деловникот

А1он
Деловникот дава можност да се одложува седницата, вели собранискиот спикер Талат Џафери, според кого, единствено Законодавно-правната комисија може да го толкува собранискиот Деловник. По обвинувањата
Македонија

Арсовска: Мицкоски да им каже на неговите советници како да гласаат и да одржиме седница

Орце Костов
Градоначалничката Данела Арсовска рече дека срамно и неодговорно е однесувањето на претседателот на Советот, Трајко Славески кој своеволно ја одложи седницата на Советот на Град
Македонија

Џафери: Мое дискреционо право е да ја прекинам седницата кога нема мнозинство

Орце Костов
Чувството на одговорност пред граѓаните, а не пред некои пратеници, е мотив да се појавам и да ги разјаснам процедурите за измена на Уставот и
Македонија

Почнува лов на пратеници: Џафери има право во недоглед да не го закажува гласањето

Орце Костов
Собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина работата на седницата за уставни измени откако се исцрпи дискусијата, но не го стави предлогот на гласање како што
Македонија

Власта се уште нема 80 пратеници: Дискусија, па гласање кога ќе се создадат услови

Орце Костов
Власта побара поддршка од опозициските пратеници за отворање на Уставот, но досега ниту еднаш не ја потврди бројката на пратеници од парламентарното мнозинство кои ќе
Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ немаат притисоци да гласаат за Уставот, СДСМ нема 80 пратеници

Орце Костов
На помалку до 48 часа до пленарната седница во Собранието на која единствена точка е гласање на потребата од отворање на Уставот, пратеничката група на
Македонија

После час и половина чекање, Бектеши ја одложи средбата со новинарите на тема рудници

Орце Костов
После час и половина чекање да се појави министерот за економија, Крешник Бектеши на прес-конференцијата на која требаше да зборува за неговиот извештај кој го