sednica

Македонија

Има 20 потписи за свикување итна седница, денес може да се изгласаат измени за возачките и личните карти

Орце Костов
Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски истакна дека со коелгите пратеници подготвиле измена на две законски решенија, Законот за патни исправи и Законот
Македонија

Дамева: Се надевам дека пресудата на Управниот суд е почеток на враќањето на довербата во судството

Се надевам дека 2024 година ќе биде година во која сите членови ќе најадат начин да покажат дека можат понатаму да се движат по трасираниот
Македонија

Адеми: По оваа постапка ќе се исцрта патоказот каде ќе се движи правосудството и неговата независност

Александар Тодески
По две точки се бара одговорност од претседателката на Врховниот суд, Беса Адеми, кажа членот на Судскиот совет Миљазим Мустафа, кој го иницираше барањето за
Регион

(ВИДЕО) Димни бомби и пожар во албанскиот парламент

А1он
Во албанскиот парламент е буџетот за 2024 година, но седницата наместо дебата ја одбележаа пратениците на опозицијата, кои активираа димни бомби. Информацијата ја пренесува „АБЦ
Македонија

Славевски ќе ја тужи Арсовска: Ме обвини дека фалсификувам, подобро да не дојдеше, ја отру атмосферата

Орце Костов
Претседателот на Советот на Град Скопје, Трајко Славески најави тужба за клевета против градоначалничката на Град Скопје, Данела Арсовска. Арсовска за време на денешната итна
Македонија

(ВИДЕО) „Вицепремиере зошто сега не намигнувате?“: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира седницата и бара оставка од Маричиќ

Орце Костов
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ предводени од Дафина Стојановска која побара збор процедурално,застанаа зад неа на собраниската говорница и побараа оставка од вицепремиерот Бојан Маричиќ кој таа
Македонија

Џафери: Седницата може да се одложува, само Законодавно-правната комисија може да го толкува Деловникот

А1он
Деловникот дава можност да се одложува седницата, вели собранискиот спикер Талат Џафери, според кого, единствено Законодавно-правната комисија може да го толкува собранискиот Деловник. По обвинувањата
Македонија

Арсовска: Мицкоски да им каже на неговите советници како да гласаат и да одржиме седница

Орце Костов
Градоначалничката Данела Арсовска рече дека срамно и неодговорно е однесувањето на претседателот на Советот, Трајко Славески кој своеволно ја одложи седницата на Советот на Град
Македонија

Џафери: Мое дискреционо право е да ја прекинам седницата кога нема мнозинство

Орце Костов
Чувството на одговорност пред граѓаните, а не пред некои пратеници, е мотив да се појавам и да ги разјаснам процедурите за измена на Уставот и
Македонија

Почнува лов на пратеници: Џафери има право во недоглед да не го закажува гласањето

Орце Костов
Собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина работата на седницата за уставни измени откако се исцрпи дискусијата, но не го стави предлогот на гласање како што