sednica

Македонија

Почнува лов на пратеници: Џафери има право во недоглед да не го закажува гласањето

Орце Костов
Собранискиот спикер Талат Џафери ја прекина работата на седницата за уставни измени откако се исцрпи дискусијата, но не го стави предлогот на гласање како што
Македонија

Власта се уште нема 80 пратеници: Дискусија, па гласање кога ќе се создадат услови

Орце Костов
Власта побара поддршка од опозициските пратеници за отворање на Уставот, но досега ниту еднаш не ја потврди бројката на пратеници од парламентарното мнозинство кои ќе
Македонија

Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ немаат притисоци да гласаат за Уставот, СДСМ нема 80 пратеници

Орце Костов
На помалку до 48 часа до пленарната седница во Собранието на која единствена точка е гласање на потребата од отворање на Уставот, пратеничката група на
Македонија

После час и половина чекање, Бектеши ја одложи средбата со новинарите на тема рудници

Орце Костов
После час и половина чекање да се појави министерот за економија, Крешник Бектеши на прес-конференцијата на која требаше да зборува за неговиот извештај кој го
Македонија

Ковачевски е оптимист дека во следните 30 дена ќе обезбеди 80 пратеници да гласаат за промена на Уставот

Орце Костов
Владата вчера го достави Предлогот за уставни измени до Собранието, а премиерот Димитар Ковачевски на 30 дена пред почетокот на пленарната седница за гласање на
Македонија

Министрите на Алтернатива разрешени по десетдневна дебата во Собранието

Орце Костов
Министерот за здравство, Беким Сали, министерот без ресор за дијаспора Џемаил Чупи и министерот за информатичко општество и администрација Алдмирим Алити, сите од Алтернатива се
Македонија

Почна седницата на ЦО на СДСМ, вечерва официјално ќе бидат соопштени имињата на министрите

А1он
Кој ќе биде дел од новата влада, кому ќе му бидат доверени клучните позиции и како ќе се распределат ресорите, официјално ќе се знае по
Македонија

Џафери се премисли откако доби внук, нема да има продолжение на конститутивната седница

Кристијан Ландов
Претседавачот со конститутивната седница, Талат Џафери се предомисли и не го закажа продолжението на седницата и покрај неговите вчерашни најави. Од Кабинетот на Џафери велат
Македонија

Антикорупциска бара преиспитување на изборот на членови во УО на КХВ и прекршочен налог за директорот на Агенцијата за филм

А1он
Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) ќе достави иницијатива до новата Влада со која ќе бара повторно преоценување на комплетната постапка за избор на