Министрите на Алтернатива разрешени по десетдневна дебата во Собранието

Од:

Министерот за здравство, Беким Сали, министерот без ресор за дијаспора Џемаил Чупи и министерот за информатичко општество и администрација Алдмирим Алити, сите од Алтернатива се разрешени од функциите по десетдневна жестока дебата во Собранието, а истите треба да бидат заменети со кадри од новиот коалициски партнер на СДСМ, Алијанса за Албанците.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави долг процес на поединечно разгледување на новите предлози од премиерот Димитар Ковачевски кој не пропушти ден лично да присуствува на расправата за разрешување на министрите на Алтернатива.

– Зошто го правите ова од синоќа после полноќ. Влезени сте во планот да има тензии и намерно ја водите седницата кон инцидент. Цела Влада е дојдена да разрешува колеги кои вчера биле дел од нив. Не го кршете Деловникот, вие сакате да ги поклопите пратеничките прашања, но нема да успеете – рече координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Мицевски.

Разрешувањето на министрите почна на 13 февруари. Според најавите во текот на следниот викенд ќе биде завршена реконструкцијата на Владата.

Претходно Собранието ги констатираше оставките на министрите за правда и за животна средина, Никола Тупанчевски и Насер Нуредини.

До министерските промени доаѓа откако на владиното мнозинство им се приклучи партијата Алијанса за Албанците предводена од Арбен Таравари, а досегашниот коалициски партнер партијата Алтернатива одлучи да ја напушти Владата.

Би можело да ве интересира

Собранието го донесе Законот за медиуми и други закони

Горан Наумовски

МЗШВ: Собранието го донесе новиот закон за вино, лозарите добиваат гарантирана откупна цена на винското грозје

Нов парламентарен состав до 28 мај

Катерина Ѓуровски

Последната седница на овој парламентарен состав ќе се одржи до крајот на месецов

Не е донесен Законот за игри на среќа, постапката заврши

Катерина Ѓуровски

СДСМ предлага отворање медицински факултет во Битола, ВМРО-ДПМНЕ смета дека нема услови