sednica

Македонија

Владата го достави до Собранието мислењето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување

А1он
Владата го испратила до Собранието мислењето за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, а собранискиот спикер Талат Џафери го доставил до претседателката
Македонија

Заев: Нека се отворат сите прашања за животна средина, нема поважно за нас од здравјето

А1он
Премиерот Зоран Заев во пресрет на владината седница во Тетово истакна дека за оваа политичка гарнитура најважно е здравјето на граѓаните и затоа внимателно се
Македонија

Ребалансот на буџетот во Собранието од следната недела

А1он
Ребалансот на Буџетот најверојатно ќе се најде пред собраниската Комисија за финансирање и буџет на 18 септември, информираат од Собранието. Вкупните приходи со ребалансот на
Македонија

Заев: Верувам дека ќе има решение за законот за ЈО, политиката не смее да ги премине црвените линии

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска на прес-конференција во Владата рече дека е оптимист и дека очекува до 15 септември со консензус да биде донесен законот за
Македонија

Маратонска седница за разрешувањето на Катица Јанева

Васко Маглешов
Повеќе од седум часа трае седницата на Советот на јавните обвинители за постапката за разрешување на шефицата на СЈО во оставка, Катица Јанева. Пред Советот
Македонија

Законот за иднината на СЈО в четврток на седница на собраниската Комисија за европски прашања

А1он
Претседателот на собраниската Комисија за европски прашања Артан Груби за в четврток ја закажа седницата на која ќе се расправа по Предлогот на закон за
Економија

Намалено ДДВ-то на одредени лекови и на топлинската енергија

А1он
Владата денеска во рамки на 150.седница ја усвои Предлог – одлуката за изменување и дополнување на одлуката за определување на добрата и услугите кои подлежат
Македонија

Законот за СЈО помина на Влада – aко има 80 пратеници може да се донесе уште месецов

А1он
Законот за Јавното обвинителство, со кој се регулира статусот на специјалното јавно обвинителство, поминал на владина седница, потврдија за „А1он“ извори од Владата. Следува периодот
Видео Македонија

ВИДЕО: Собраниската комисија го усвои предлогот за менување на Уставот

Кристијан Ландов
 Собраниската комисија го усвои предлогот за менување на Со 10 гласа „за“ и 7 „против“ Комисијата за уставни прашања го усвои предлогот на Владата за