rebalans

Македонија

Пратениците трет ден расправаат за ребалансот на буџетот, опозицијата тврди дека ќе ја задолжи државата

А1он
Собранието денеска, на 47 седница, трет ден одржува општа расправа за дополнетиот ребаланс на Буџетот во кој се вметнати и осумте амандмани усвоени на матичната
Македонија

Пратениците и денеска расправаат за ребалансот на буџетот

А1он
Собранието на Република Северна Македонија денеска во рамки на 47-та седница ја продолжи расправата за дополнетиот ребаланс на Буџетот за 2021 година. Пратениците од опозициските
Македонија

Опозицијата го нападна владиниот ребаланс на буџетот: Нема приоритети и ќе ја зголеми сиромаштијата

А1он
На попладневното продолжение на 47. собраниска седница на која се дискутираше по дополнетиот ребаланс на Буџетот за 2021 година, пратениците од владејачкото мнозинство оценија дека
Економија

Владата го дополни ребалансот на буџетот, го враќа во Собранието на усвојување

А1он
По завршената амандманска расправа во комисиите на Собранието, Владата го дополни предлогот за ребалансот на Буџетот за 2021 година. Дополнетиот ребаланс ќе биде вратен во
Македонија

Прв ден расправа за ребалансот на буџетот, опозицијата обвини дека е предизборен поткуп

А1он
И во попладневниот дел од собраниската комисиска расправа продолжија препукувањата за ребалансот на Буџетот. Пратениците од СДСМ уште еднаш повторија дека се зголемуваат средствата за
Македонија

Заев: Во новиот буџет има дополнителни 3,73 милиони евра за исплата на К-15 во администрацијата

А1он
Јавната администрација годинава ќе го добие регресот за годишен одмор или таканаречениот К-15 и за таа намена се алоцирани дополнителни 230 милиони денари (3,73 милиони
Македонија

Владата го усвои ребалансот на буџетот, тврди дека ќе има повеќе капитални инвестиции и пари за стопанството

А1он
Зголемување на капиталните инвестиции и продолжување на поддршката за стопанството се двата клучни сегмента во ребалансот на Буџетот што денеска беше усвоен, велат од Владата.
Македонија

Буџетот е во добра кондиција, порача заменик-министерот за финансии од собраниската говорница

А1он
Собранието се очекува до крајот на денот да го донесе вториот ребаланс на Буџетот за годинава. Пратениците од опозицијата и владејачкото мнозинство го користат последниот