rebalans

Македонија

Буџетот е во добра кондиција, порача заменик-министерот за финансии од собраниската говорница

А1он
Собранието се очекува до крајот на денот да го донесе вториот ребаланс на Буџетот за годинава. Пратениците од опозицијата и владејачкото мнозинство го користат последниот
Македонија

Собранието ја продолжува расправата за ребалансот, до вечер веројатно ќе го усвои

А1он
Собранието се очекува до крајот на денот да го донесе Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на Буџетот за 2020 година, односно вториот ребаланс за
Македонија

Собранието расправаше за вториот ребаланс на Буџетот, седницата продолжува утре

А1он
Пратениците и во попладневниот дел од денешната работа по дневниот ред на 20-тата собраниска седница расправаа за вториот ребаланс на Буџетот во кој се планирани
Македонија

Собранието расправа по ребалансот, власта и опозицијата се судрија околу ефектите од антикризните мерки

А1он
Во Собранието на Република Северна Македонија втор ден се расправа по ребалансот на Буџетот кој се носи поради ковид кризата и чие донесување се очекува
Македонија

Почна собраниската расправа за ребалансот на Буџетот

А1он
Собранието ја почна распоравата по Дополнетиот предлог за изменување и дополнување на Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година, кој ги содржи и амандманите
Економија

Владата ги усвои дополнувањата на ребалансот, ќе потроши 162 милиони евра повеќе од планираното

А1он
Владата на Република Северна Македонија на денешната 15-та редовна седница ги усвои дополнувањата на ребалансот на Буџетот на Република Северна Македонија за 2020 година со
Економија

Бесими: По усвојување на ребалансот ќе почне спроведувањето на мерките од четвртиот пакет

А1он
Четвртиот пакет на мерки ќе го амортизира ударот од КОВИД-кризата. Мерките кои имаат буџетски импликации, како финансиската поддршка за исплата на плати, ќе почнат да
Економија

(ВИДЕО) Бесими: Со ребалансот на Буџетот се заштеди на сметка на нов мебел и возила за некои институции

Искра Манојлоска
Нов мебел, возила и реновирање се нештата без кои ќе останат некои институции поради ребалансот на Буџетот. Буџетот ќе се финансира на стабилна основа, уверува
Економија

Расправата за ребалансот на Буџетот продолжува утре

А1он
Пратениците попладнево ја продолжија расправата по Предлог дополнетиот ребаланс на Буџетот за 2019 година што најмногу може да трае пет дена. Расправата ќе продолжи и
Македонија

Мицевски: Ребалансот на Буџетот ја покажува неефикасноста на институциите

А1он
Денес на Комисијата за финансирање и буџет ни беше презентиран Ребалансот на буџетот на Република Македонија за 2019 година очигледно направен од човекот кој што