Буџетот е во добра кондиција, порача заменик-министерот за финансии од собраниската говорница

Од:

Собранието се очекува до крајот на денот да го донесе вториот ребаланс на Буџетот за годинава. Пратениците од опозицијата и владејачкото мнозинство го користат последниот ден расправа за ребалансот на Буџетот да ги вкрстат ставовите во однос на економијата во ситуација на пораст на бројот на болните од Ковид-19, како и начинот како земјата да се справи со тоа.

Заменик-министерот за финансии Димитар Ковачевски од собраниската говорница порача дека Буџетот е во добра кондиција и во позиција да ги исплати сите обврски што ги има кон буџетските корисници и кон сите фондови.

– Во услови кога има намалена побарувачка и понуда на пазарот како резултат на здравствената криза и кога прибирањето на приходите е намалено сите држави прибегнуваат кон проектирање на буцетски дефицит за да може да се финансираат најраливите категории на граѓани и да се сочуваат работните места во компаниите кои се погодени од економската криза, рече Ковачевски.

Владо Мисајловски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ ги отфрли тврдењата на владејачката СДСМ дека опозицијата пет дена го кочи носењето на реблансот на Буџетот, а со тоа и четвртиот сет мерки за справување со коронавирусот. Мисајловски истакна дека тие како опозиција имаат право да ги кажат своите ставови и дека биле конструктивни.

– За се ја обвинувате опозцијата, за корона, за Буџетот… рече тој.

Би можело да ве интересира

Со нов закон ќе се отстрануваат пречките за статусот на неевидентираните лица во матичната книга на родени

Ана Ололовска

Мицевски: Владејачкото мнозинство само себе се блокира во Собранието бидејќи нема 61 пратеник

Ана Ололовска

ВМРО-ДПМНЕ поднесе закон за целосна амнестија на лицата осудени за настаните од 27 април 2017 година во Собранието

Ана Ололовска

ВИДЕО: Падна понуда за кладба во Собранието меѓу власта и опозицијата

Кристијан Ландов

Собранието го верификува мандатот на новата пратеничка Даниела Стојановска Пановска

Ана Ололовска

Николоски: ЕУ треба да го почитува и македонското мислење бидејќи проблемот со Бугарија го загрозува македонското национално самоопределување

Ана Ололовска