k-15

Економија

„Гласен Текстилец“ има примено над 2.000 преставки за исплата или неисплата на К-15

А1он
„Гласен Текстилец“ до денеска има примено над 2.000 претставки од работници во приватниот секор за нецелосна исплата или воопшто не им е исплатен регрес за
Економија

Во буџетот за 2022 не се планирани пари за исплата на К-15 за јавниот сектор, вели Бесими

А1он
Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска изјави дека во Предлог-буџетот за 2022 година не се планирани средства за исплата на К-15 во јавниот сектор. –
Македонија

Заев: Во новиот буџет има дополнителни 3,73 милиони евра за исплата на К-15 во администрацијата

А1он
Јавната администрација годинава ќе го добие регресот за годишен одмор или таканаречениот К-15 и за таа намена се алоцирани дополнителни 230 милиони денари (3,73 милиони
Економија

За едни има, за други нема К-15 во јавниот сектор, ќе се казнува од следната година

Маја Илиевска-Пачемска
Државните институции кои имале пари исплатиле К-15 за вработените, а оние кои немале предвидено средства во буџетите за оваа година и кои не ги исплатите
Економија

Нема К-15 за 2000 „рамковно“ вработени кои земаат плата, а не доаѓаат на работа

Маја Илиевска-Пачемска
Министерот за информатичко општество Дамјан Манчевски вели дека од правто на испата на регрес за годишен одмор ќе бидат изземени 2000 таканаречените „рамковно“ вработени кои
Економија

ССК: Компаниите можат да исплаќаат и помал „К-15“ ако имаат финансиски тешкотии во работењето

А1он
Компаниите можат да исплатат и помала сума за регрес за годишен одмор или т.н. К-15 од договорената со колективен договор доколку настанале тешкотии во нивното
Економија

Државниот инспекторат за труд со засилени контроли за исплатата на К-15

А1он
Државниот инспекторат за труд прави засилени контроли во приватните фирми за исплата на К-15 на вработените. Надзорот, што почна од почетокот на годината, соопшти денеска
Економија

Хелсиншки комитет: Апелираме доследно да се почитува правото на регрес за годишен одмор (К-15)

А1он
„Во изминатите две години Хелсиншкиот комитет за човекови права регистрираше голем број случаи во кои работодавачите на своите вработени не им исплатија или пак им
Економија

КСС утре на протест во Прилеп, бара зголемување на платите во јавниот сектор и исплата на К-15

А1он
Конфедерацијата на слободни синдикати (КСС) за утре најавува протест во Прилеп барајќи зголемување на платите во јавниот сектор, усогласеност со минималната плата и исплата на