talat

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ на Ковачевски да има доблест и да гласа интерпелација на Џафери

А1он
ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за Обнова на Македонија ќе поднесе интерпелација за претседателот на Собранието на Македонија заради недоличното однесување, сите прекршувања на Деловникот за работа
Македонија

Џафери: Не дојдоа пратениците во Собранието во скафандери затоа што на Талат му текнало така, се консултирав со милион институции пред тоа

Габриела Димковиќ-Мишевска
Претседателот на Собранието Талат Џафери, на денешната прес-конференција рече дека бил приморан да се потпре на дополнетиот протокол со кој се овозможи вчера двајцата пратениците
Македонија

Џафери за српска „Политика“: Докажавме дека Албанец на значајна позиција не е бауч

А1он
Претседателот на Собранието на Северна Македонија, Талат Џафери, говорејќи за тоа што неговата партија ДУИ го доби местото претседател на Собранието, оцени дека е свесен
Македонија

Џафери – Вархеји: Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година

А1он
Заедничките напори ќе резултираат со одлука за почеток на преговорите во март или мај оваа година, беше истакнато на денешната средба во Скопје меѓу претседателот
Македонија

Џафери – Брнз: Со фер изборен процес ќе се зацврсти демократскиот капацитет на државата

А1он
Актуелната политичка ситуација во земјава и планираната динамика на работата на Парламентот во периодот до распишувањето на претстојните предвремени парламентарни избори биле теми на денешната
Македонија

ВИДЕО: Талат Џафери за дел од црногорските пратеници бил терорист

А1он
Спикерот Талат Џафери, кој денеска присуствуваше на ратификацијата на Протоколот за влез во НАТО не беше пожелен гостин во Парламентот на Црна Гора за дел
Македонија

Џафери побара пратениците да се изјаснат дали ќе учествуваат во кампањата за референдумот

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери денеска достави известување до пратеничките групи во кое бара во рок од три дена да одговорат дали ќе учествуваат во
Македонија

Џафери: Груевски е во психолошка криза поради судските процеси

А1он
Претседателот на Собранието на РМ, Талат Џафери, во интервју за српската Н1 телевизиja запрашан за неговиот личен однос со експремиерот Никола Груевски изјави дека против
Македонија

(ВИДЕО) Џафери: Во овие 26 години поминавме многу кризи, но кај граѓаните не се наруши духот на соживот

А1он
Претседателот на Собранието Талат Џафери во говорот од Мечкин Камен пораќа дека дошол за да оддаде почит на како што рече „хероите Илинденци кои се
Македонија

Отчет на Талат Џафери за сработеното во првите 100 дена

А1он
Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери денеска ќе информира за сработеното во изминатите 100 дена. Џафери на прес-конференција, освен за активностите од стапувањето