budzet

Економија

Бесими: Со околу 190 милиони евра од ЕБОР ќе се финансираат Скопје-Блаце, ФЕ Осломеј 2 и ФЕ Битола

А1он
Со 188 милиони евра од Европската банка за обнова и развој ќе се поддржи изградбата на три многу важни инфраструктурни проекти во земјава – автопатот
Економија

Николоски: Со ребалансот се подобруваат стандардот и условите за живот на граѓаните

А1он
Со ребалансот на Буџетот за 2022 година се обезбедуваат средства за подобрување на стандардот и условите за живот на граѓаните во услови на најголема глобална
Економија

(ВИДЕО) Колева: ВМРО-ДПМНЕ да ја прифати пораката од граѓаните и да го поддржи Ребалансот на буџетот

А1он
„На дебаклот од митинг, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски добија јасна порака од граѓаните дека не сакаат блокади и деструкции. ВМРО-ДПМНЕ треба да ги прифатат овие
Економија

Колева: Им помагаме на компаниите и граѓаните, ВМРО-ДПМНЕ опструира сѐ и нанесува штета на државата

А1он
Знам дека ви е болно кога ги слушате бројките, но тоа е реалноста, вистински се покачени платите, вистински се помага на граѓаните, вистинските мерки се
Економија

Лазаревска: Ја субвенционираме цената на струјата за граѓаните, нови мерки по усвојување на ребалансот

А1он
И во време на светска економска и енергетска криза Владата предводена од СДСМ продолжува парите да ги враќа назад кај граѓаните и да се грижи
Економија

Стојаноски: Граѓаните можат да си дозволат само еден оброк дневно, а Владата троши народни пари за небитни работи

А1он
Ние сме држава во која голем дел од домаќинствата можат да си дозволат само еден оброк дневно, а владата не престанува да троши народни пари
Економија

(ВИДЕО) Георгиевска: Пари за поголеми плати и пензии, нови редизајнирани мерки со ребалансот на Буџетот

А1он
„Во Комисијата за финансирање и буџет во Собранието започнува расправата по предлог ребалансот на Буџетот за 2022 година. Станува збор за важен документ кој има
Економија

Бесими: Ребалансот има две цели – да ја задржи стабилноста и да ги поддржи економијата и граѓаните

А1он
Со предлог-ребаланс на буџетот треба да се постигнат две основни цели. Прво, да се одржи макроекономската стабилност, што е од суштинско значење за понатамошниот раст
Економија

СДСМ: Повисоки плати и пензии со заштеди од 200 милиони евра со ребалансот на Буџетот

А1он
Со ребалансот на Буџетот, утврден од страна на Владата предводена од СДСМ се кратат непродуктивни трошоци во висина од 200 милиони евра, кои ќе се
Економија

Владата го усвои ребалансот на буџетот: Фискален простор за нови мерки, повисоки плати и пензии

А1он
Нови, дополнителни 76 милиони евра во случај да се потребни нови мерки за заштита на стандардот на граѓаните и поддршка за фирмите, дополнителни 52 милиони