budzet

Свет

Унгарија и Полска останаа цврсто на одлуката за вето на седумгодишниот буџет на ЕУ

А1он
Шефовите на држави и влади на ЕУ за време на денешната видео-конференциска врска не успеаја да го решат прашањето за деблокада на седумгодишниот нацрт- буџет
Економија

„Фич“ го потврди рејтингот на земјава „ББ+“ со негативен изглед

А1он
Кредитната агенција „Фич“ го потврди рејтингот на земјава на „ББ+“ со негативен изглед. Потврдата на рејтингот се должи од една страна на спроведувањето на добри
Економија

Бесими: Капиталните инвестиции следната година со зголемен износ и со механизам за подобрување на реализацијата

А1он
Капиталните инвестиции во наредната година не само што се зголемуваат како износ, туку ќе воведеме и механисми за нивна поголема реализација, ова го истакна министерот
Економија

Заев: Буџетот ќе се полни од новите инвестиции и со договорите за јавно приватно партнерство во повеќе проекти особено од оние во енергетиката

А1он
Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев како експликација на делот на Буџетот за 2021 година, кој се однесува на поголема разновидност и на
Економија

Здравјето и инвестициите во фокусот на буџетот во 2021 година

А1он
Заздравување на економијата, забрзан раст, заштита на здравјето на граѓаните на работните места, на стопанството, кратење на неприоритетените трошоци и подобра реализација на капиталните расходи
Економија

Бесими: Резервирани се 50 милиони евра за да нема ребаланс во првиот квартал од идната година

А1он
Тоа што можеме да го предвидиме е ставено во Предлог-буџетот за 2021 година, како и тоа што го имаме како проекција, а за тоа што
Економија

ВИДЕО: Здравството приоритет на предлог Буџетот за идната година

Искра Манојлоска
Премиерот Зоран Заев вели дека новиот предлог буџет за 2021 година ќе биде буџет за економска стабилност и економски раст. „Поддршка на здравствениот сектор е
Економија

Владата го утврди Предлог буџетот за 2021, за 400 компании 17,2 милиони евра за инвестиции

А1он
Владата синоќа во рамки на 19-тата седница го утврди Предлог-буџетот на Република Северна Македонија за 2021 година, како и Предлог-законот за извршување на Буџетот за
Економија

Економско заздравување и забрзан економски раст на среден и долг рок, главен фокус на буџетот за 2021 година

А1он
„Поддршка на здравството и економското заздравување од кризата предизвикана од ковид -19 се главните приоритети за наредната година. Воедно ќе се спроведат реформи во јавните
Економија

(ВИДЕО) Костадинов: Со ребалансот обезбедуваме средства за реализација на 19 капитални проекти во десетици општини

А1он
„Парламентарното мнозинство го усвои Ребалансот на Буџетот за 2020 година, поднесен од Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев. Со овој ребаланс, обезбедуваме средства