pentagon

Свет

Пентагон: САД го уништија своето последно хемиско оружје

А1он
Соединетите Американски Држави ја уништија и последната ракета М55 што го содржи нервниот агенс VX како дел од владината програма за елиминирање на хемиското оружје,
Свет

САД: Расте бројот непознати предмети на небото во изминатите 20 години

А1он
Расте бројот на непознати предмети на небото во изминатите дваесет години, истакна официјален претставник на Пентагон пред американските пратеници, но, не потврди за живот надвор
Свет

Пентагон бара Индија да се откаже од воената соработка со Русија

А1он
Соединетите Американски Држави побараа од Индија и другите земји да ги напуштат заедничките одбранбени активности со Русија, објави Тајмс оф Индија, цитирајќи го портпаролот на
Свет

Пентагон за бродот „Москва“: Русија се уште има доволно капацитети на море

А1он
Портпаролот на Пентагон, Џон Кирби, смета дека инцидентот со крстосувачот „Москва“ само краткорочно ќе влијае врз воениот потенцијал на Русија, со констатација дека руската морнарица
Свет

Пентагон: Кинеските и руските амбиции во Вселената се закана по националната безбедност на САД

А1он
Во најновиот извештај „Безбедносни предизвици во Вселената“ на американската Одбранбена разузнавачка агенција се наведува дека како на Земјата така и во Вселената, Кина и Русија
Свет

Пентагон: Русија го изврши нападот во Краматорск со балистичка ракета

А1он
Русија ја погоди железничка станица во Краматорск со балистичка ракета, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Нападот беше извршен вчера наутро во градот во Доњецката
Свет

Пентагон: Русија за војната во Украина се обидува да регрутира над 60.000 војници

А1он
Висок претставник на американското Министерство за одбрана денеска изјави дека САД „имаат индиции дека Русија сака да регрутира повеќе од 60.000 војници“. -Тоа е комбинација