pentagon

Свет

Пентагон: Русија го изврши нападот во Краматорск со балистичка ракета

А1он
Русија ја погоди железничка станица во Краматорск со балистичка ракета, изјави портпаролот на Пентагон, Џон Кирби. Нападот беше извршен вчера наутро во градот во Доњецката
Свет

Пентагон: Русија за војната во Украина се обидува да регрутира над 60.000 војници

А1он
Висок претставник на американското Министерство за одбрана денеска изјави дека САД „имаат индиции дека Русија сака да регрутира повеќе од 60.000 војници“. -Тоа е комбинација
Свет

Пентагон: САД обучуваат украински персонал со системот „Свичблејд“

А1он
Пентагон потврди дека САД обучуваат украински воен персонал за ракување со „Свичблејд“, оперативен тактички систем што испушта дронови со експлозив. – Во консултации со Украинците
Свет

Пентагон: Првите пратки оружје и друга американска помош пристигнаа во Украина

А1он
Пентагон соопшти дека првите неколку пратки оружје и друга безбедносна помош пристигнале во Украина како дел од пакетот помош од 800 милиони американски долари одобрен
Свет

Пентагон: Путин не бил „целосно информиран“ од неговото Министерство за одбрана за инвазијата врз Украина

А1он
Рускиот претседател Владимир Путин „не бил целосно информиран од неговото Министерство за одбрана за секој чекор“ во текот на руската инвазија врз Украина, изјави портпаролот
Свет

Пентагон: Украинските сили ја вратија контролата врз Херсон

А1он
Руските сили ја изгуби контролата врз Херсон, единствениот заземен голем украински град, изјави неименуван претставник на Пентагон. Тој додаде дека во моментот украинските сили водат
Свет

Вашингтон пост: Пентагон барал комуникација со руските воени лидери, повиците останале неодговорени

А1он
Пентагон во изминатиот месец во повеќе наврати барал комуникација со руските воени лидери со цел да се избегне ненамерно прелевање на конфлктот на територијата на