opozicija

Македонија

Албанските опозициски партии ќе потпишат Декларацијата за обединување

А1он
Декларацијата за обединување на албанските опозициски сили ќе биде потпишана денеска во Скопје. Потписи на декларацијата ќе стават лидерите на Алијанса за Албанците (АА) Арбен
Македонија

Џафери за разрешувањето на Меџити и Алиу: Законски не може да има два опозициски субјекта во Владата

Орце Костов
Според законот, не може да има два опозициски субјекта во состав на Владата и тоа е основната причина зошто е предложено разрешувањето на министрите за
Македонија

Ковачевски: Мицкоски станува сабајле и вика јас сега ќе блокирам, тоа е стратегија на опозицијата

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска коментирајќи ја најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека ќе го блокираат со амандмани законот за амнестија, изјави дека блокадата
Македонија

Власта и опозицијата со меѓусебни обвинувања за гласањето за уставните измени

А1он
Меѓусебните обвинувања помеѓу власта и опозицијата околу тоа кој се би гласал за уставните измени и кој е за, а кој против членство во Европската
Македонија

Ковачевски: Уставните измени ќе се носат преку јавни дискусии со вклучување на сите засегнати страни

А1он
Уставните измени ќе се носат преку јавни дискусии со вклучување на сите засегнати страни со еден изграден широк општествен консензус, изјави вчера премиерот Димитар Ковачевски.
Регион

Мицотакис за прислушувањето на Андрулакис: Погрешно беше, не требаше да се случи

А1он
Она што се случи, иако беше согласно со одредбите на законот, беше погрешно. Не знаев за тоа, и очигледно, никогаш немаше да го дозволам, рече
Регион

Косово: Уапсени опозициски активисти, фрлале боја на владината зграда

А1он
Најмалку четворица припадници на опозициската Социјалдемократска партија на Косово (ПСД) се приведени денеска, откако се судрија со полицијата која се обиде да ја спречи нивната
Македонија

Заев ја обвини опозицијата за непочнатиот клинички центар, повика на соработка за да се движиме трипати побрзо

Маја Илиевска-Пачемска
Вината за непочнатите активности за изградба на новиот клинички центар премиерот Зоран Заев вечерва посочи дека е кај ВМРО – ДПМНЕ и нивната партиска неусогласеност,
Македонија

Мицкоски: Единствено што многу јасно се гледа од Месечината е Кинескиот ѕид и новите предвремени парламентарни избори

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски тврди дека има придвижувања во однос на зголемувањето на бројот на нивните пратеници во Собранието, но од медиумите побара трпение