opozicija

Регион

Јеремиќ: „Сојузот за Србија“ веќе не постои, опозицијата ќе остане здружена во полабав формат

А1он
Сојузот за Србија како здружување на српската опозиција повеќе не постои, а таа отсега ќе соработува во нов, полабав формат, со цел партиите ги зајакнуваат
Регион

Албанија: Власта и опозицијата на средба околу изборните реформи

А1он
Група пратеници од албанската парламентарна опозиција, во која е и Васил Стерјовски, од Македонска алијанса за европска интеграција, попладнево оствари средба со претседателот на Парламентот,
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа, власта кубури со мнозинство за законот за Јавното обвинителство

А1он
На неколку дена до распуштањето на Собранието неизвесно е дали законот за Јавното обвинителство ќе ги помине собраниските процедури и ќе биде донесен до 12
Видео Македонија

ВИДЕО: Заев и Мицкоски пристигнаа на лидерската средба, ќе се бара излез за СЈО

Мери Јордановска
Почна лидерската средба меѓу власта и опозицијата на која повторно ќе се стави на дневен ред Законот за јавно обвинителство, со кој би се решила
Регион

Црногорската опозиција на средба со Хан побара формирање техничка влада

А1он
Лидерите на црногорските опозициски партии денеска на средба со еврокомесарот за проширување Јоханес Хан во Подгорица се заложија за формирање техничка влада, како единствен начин
Регион

Рама го обвини Мета дека е предводник на опозицијата

Албанскиот премиер Еди Рама остро реагираше на ставот на претседателот Илир Мета за анулирање на изградбата на големата обиколнца во Тирана. Рама напиша на Твитер
Регион

Српска опозиција бара фер избори по примерот на Македонија

Кристијан Ландов
Преставниците на опозициските партии во Србија денеска се согласија заедно да се борат за спроведување фер и слободни избори, како и за рамноправен третман во
Македонија

Османи: Опозицијата има голема вина во тоа што доцни релизацијата на планот 3-6-9

А1он
Со планот 3-6-9 Македонија е вратена на патот кон ЕУ и НАТО, прифатени се меѓународните препораки, вклучено е граѓанското општество и опозицијата. Ова го изјави
Македонија

Едногласна одлука на СДСМ и здружената опозиција: Не учествуваме на избори на 24 април

А1он
Претседателот на СДСМ, Зоран Заев доби едногласна поддршка од коалициските партнери од здружената опозиција. На вечерашната средба на претседателот Заев со коалициските партнери, на којашто