zeleznicka nesreka grcija

Регион

30.000 луѓе на улиците во Грција на годишнината од страшната железничка несреќа, избувна нереди

А1он
Повеќе од 30.000 луѓе, според полицијата, протестираа денеска во Грција за да ја одбележат смртоносната железничка несреќа пред една година, „национална траума“ според зборовите на
Регион

Сообраќајниот инспектор на Грчките железници е уапсен за несреќа кај Лариса

А1он
Сообраќајниот инспектор на Грчките железници денеска е приведен поради железничката несреќа од 28 февруари во која во Темпи загинаа 57 лица, објави „Катимерини“. Инспекторот бил
Регион

Истрагата за судирот на возот во Грција покажа дека шефот на станицата не бил обучен за својата работа

А1он
Регулаторното тело за железници на Грција има „силни докази“ дека управникот на станицата вклучен во железничка несреќа во која загинаа 57 лица, не добил „соодветна
Регион

ВИДЕО: Десетици илјади Грци на улиците поради железничката несреќа, фрлаа молотови коктели

А1он
Десетици илјади луѓе излегоа на улиците на Грција денеска додека работниците штрајкуваа во најголемото јавно изразување на бес досега поради најсмртоносната железничка несреќа во која
Регион

Грција ги погребува загинатите, но не го знае бројот на исчезнатите

А1он
Пет дена по железничката несреќа во која загинаа 57 млади луѓе, секој ден е потажен од минатиот. Вчера низ Грција се слушаа црковни ѕвона, роднините
Регион

(ВИДЕО) Летаат шок-бомби и солзавци во конфликтот на граѓаните со полицијата во Атина поради железничката трагедија

А1он
Жестоки судири меѓу полицијата и демонстрантите избија пред грчкиот парламент во Атина. Илјадници луѓе протестираат поради најголемата железничка несреќа во земјата, во која загинаа 57
Регион

Завршена е идентификацијата на жртвите кај Лариса

А1он
Завршени се проверките во лабораториите на Управата за криминалистички истраги на сите мостри од биолошките материјали што специјалните противпожарни единици ги подигнаа од местото на
Регион

„Не знам дали некогаш пак ќе се качам во воз“ вели преживеана патничка од „возот на смртта“

А1он
Требаше да патувам во вториот вагона, но другар ми рече да се качам со него во последниот и тоа ме спаси, вели младата грчка студентка