strategija

Македонија

Усвоена Развојната секторска стратегија за правосудството 2024 – 2028 година

А1он
Владата усвои „Развојна секторска стратегија за правосудството 2024 – 2028 година“ за која велат дека е во насока на зголемување на ефикасноста на правосудниот систем.
Македонија

Ковачевски: Мицкоски станува сабајле и вика јас сега ќе блокирам, тоа е стратегија на опозицијата

А1он
Премиерот Димитар Ковачевски денеска коментирајќи ја најавата на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски дека ќе го блокираат со амандмани законот за амнестија, изјави дека блокадата
Македонија

САД со нова стратегија, МНР објаснува: Ќе не штитат од злобното влијание на Русија и Кина

Орце Костов
Американскиот Стејт департмент ја објави Интегрираната стратегија за развој на односите со Македонија со која САД ќе ни помагаат да се одбраниме од „малигните влијанија