САД со нова стратегија, МНР објаснува: Ќе не штитат од злобното влијание на Русија и Кина

Од:

Американскиот Стејт департмент ја објави Интегрираната стратегија за развој на односите со Македонија со која САД ќе ни помагаат да се одбраниме од „малигните влијанија од Русија и Кина“.

dobivaj vesti na viber

Иако веќе две години сме членка на НАТО и ги започнавме преговорите со ЕУ, според Стејт департментот евроатлантскиот курс на земјите од Западен Балкан вклучувајќи ја и Македонија го попречуваат Москва и Пекинг.

„Интегрираната стратегија на Мисијата во Скопје за Северна Македонија ќе ги поддржи интересите на САД во Западен Балкан преку промовирање мултиетничка, стабилна и демократска земја со карактеристики неопходни за да стане посилен сојузник на САД и модел за пример во регионот“, стои во стратегијата.

Министерството за надворешни работи е запознаено со стратегијата која е објавена на 27 јули и е јавно достапен документ на Стејт департментот кој објавува вакви документи и за други држави.

„Во овој документ се повторуваат ставовите на САД во поглед на односите со Република Северна Македонија, со проценка на состојбите во државата и потенцирање на реформските обврски во повеќе области кои нашата земја треба да ги спроведе. Впрочем, најголем дел од темите и областите кои се споменуваат во Стратегијата, беа разгледувани на првата сесија на Стратешкиот дијалог, одржан во Вашингтон, на 2 јуни 2022 година“, рекоа од МНР за „А1он“.

На прашањето на „А1он“ зошто е потребна стратегија на САД за намалување на кинеското и руското влијание во Македонија кога ние како земја сме стратешки определени кон ЕУ и имаме стратешко партнерство со САД од мај 2008 година, од МНР кусо рекоа:

„Нашата држава има сопствена стратегија за борба против сајбер-напади и ширење лажни вести, а помошта на САД е повеќе од добредојдена“.

САД сакаат да не оспособат да се спротивставиме на „злонамерното руско политичко влијание, како и на растечкиот економски притисок од Народна Република Кина“. Според САД, Русија и Кина ги искористуваат слабостите во институциите во Македонија истовремено поткопувајќи ја довербата во институциите.

САД сакаат да ни помогнат и во енергетскиот сектор за да станеме енергетски независни и да „не прибегнуваме кон алтернативни, недоверливи извори на енергија и инвестиции“.

Би можело да ве интересира

МНР: Постојано се бориме против сите злонамерни влијанија од трети држави

Горан Наумовски

Дисциплинска постапка за Зоран Дабиќ од Дипломатскиот синдикат

Горан Наумовски

Бугарското МНР упати нота до нашето МНР за антибугарскиот наратив на протестите во Скопје

Орце Костов

МНР: Продолжува спасувачката потрага по исчезнатиот македонски државјанин во Грција

Се огласи МНР: Конзулатот во Солун е во контакт со семејствата, грчките власти продолжуваат со потрагата по третиот наш државјанин

Катерина Павлова-Николовска

Отворено писмо на Македонски Дипломатски Синдикат до Бујар Османи

Ана Ололовска