ministerstvo za pravda

Македонија

Игор Филков ја презеде функцијата- министер за правда

А1он
Новиот инистер за правда Игор Филков при преземањето на функцијата најави дека во својот мандат ќе преземе реформи во сферата на правосудството и засилување на
Македонија

Дали Муареми бил уапсен во Дубаи, па пуштен на слобода – Официјални информации се уште нема

Александар Тодески
Нема ниту една официјална информација дали водачот на криминалната група Дуќанџиќ од Грчец, Шеваљ Муареми бил уапсен во Дубаи, па пуштен на слобода поради немање
Македонија

Усвоена Развојната секторска стратегија за правосудството 2024 – 2028 година

А1он
Владата усвои „Развојна секторска стратегија за правосудството 2024 – 2028 година“ за која велат дека е во насока на зголемување на ефикасноста на правосудниот систем.
Македонија

Палевски може да се жали на секоја фаза од постапката и само тој има право да побара побрза екстрадиција

А1он
Министерството за правда на Турција потврди дека вчера е примено барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски, осомничен за убиствата и грабнувањето на Вања Ѓорчевска и
Македонија

Рекламирањето на партиите за избори да не биде веќе на товар на државата предлага работната група за измени на Изборниот законик

А1он
Работната група што ја формираше Министерството за правда ги подготви измените на Изборниот законик во кој се внесени препораките на ОБСЕ/ОДИХР. Министерот за правда Кренар
Македонија

Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски

А1он
Министерството за правда го испрати барањето за екстрадиција на Љупчо Палевски кое преку МНР ќе биде доставено по дипломатски пат до турските власти. Oригиналниот документ
Македонија

Во новиот закон што го предлага Правда, помилување може да има само доколку е донесена правосилна судска пресуда

А1он
Со новиот Закон за помилување кој е предложен од Министерството за правда, а беше разгледан и утврден на седница на Влада, претседателот на државата може
Македонија

Правда бара Турција да го држи Палевски во притвор, почна постапката за екстрадиција

А1он
Министерството за правда од надлежните турски власти побара Љупчо Палевски да биде задржан во притвор поради екстрадиција се до завршувањето на постапката. Очекуваме од Република
Македонија

Собранието го крши Законот за јавно обвинителство: Јовески заминува на 25 декември, оглас за наследник нема

Информацијата дека треба да се распише оглас за избор на нов републички обвинител е стигната во Собранието, но по неа уште немаат гласано пратениците. Со
Македонија

Ќе се формира работна група за реформа на Судскиот совет, покана за учество и до претставници на најголемите политички партии

А1он
Во текот на идната недела ќе биде формирана работна група која ќе има за цел да работи на реформа на Судскиот совет. Во работната група,