albanski partii

Македонија

Албанските опозициски партии ќе потпишат Декларацијата за обединување

А1он
Декларацијата за обединување на албанските опозициски сили ќе биде потпишана денеска во Скопје. Потписи на декларацијата ќе стават лидерите на Алијанса за Албанците (АА) Арбен
Македонија

„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

А1он
Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт – Демократско движење, Движењето Беса и Алтернатива. Оваа денеска на прес-конференција го соопшти
Македонија

Ахмети остана сам на средбата во хотел „Парк“, не дојдоа ниту од една партија од албанскиот блок

Габриела Димковиќ-Мишевска
На закажаната средба на партиите од албанскиот блок на иницијатива на ДУИ, се појави само Али Ахмети. Како што рече лидерот на партијата на брифингот
Македонија

Села и Гаши го одбија Ахмети за утрешната средба, бараат да се одржи на 17 август со претходно утврдена агенда

А1он
Зијадин Села и Африм Гаши, лидерите на Алијанса за Албанците и Алтернатива, кои заеднички настапија на изборите, го одбија предлогот на претседателот на ДУИ Али
Македонија

(ВИДЕО) Ахмети: Наша беше иницијативата за средба со соседите

А1он
Сите имаме одговорност за договореното. Денеска заклучивме дека нашите изборни програми во голем дел се слични и драго ни е што се вметнати во програмата
Македонија

(ВИДЕО) Села: Македонските партии прават нестабилност, Уставот треба да се отвори

А1он
Парламентарните партии на Албанците дебатираа за декларацијата на Албанците и како понатаму ќе се одвиваат средбите, рече лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села. – Во иднина
Македонија

БЕСА: Не учествуваме на состаноци кои не се во духот на заедничката декларација

А1он
„По големиот интерес од медимите за тоа дали Движење БЕСА ќе учествува или не на состанокот кој ќе се одржи во Скопје, ја известуваме јавноста
Македонија

ВИДЕО: Почна средбата на албанските партии, Касами не дојде

А1он
Почна средбата на албанските партии потписнички на платформата. На средбата дојдоа лидерите на партиите од коалицијата Алијанса на Албанците и Али Ахмети и Артан Груби,
Македонија

Албанските партии ќе расправаат за формирање на Влада

А1он
Алијансата на Албанците ги повика на средба албанските партии потписнички на платформата на која ќе се разговара за формирање на нова Влада. ДУИ го потврди