albanska opozicija

Македонија

Албанската опозиција потпиша Декларација за обединување

А1он
Алијанса за Албанците на Арбен Таравари и партиите од коалицијата Европски сојуз за промени (ЕСП), Демократско движење, Движењето БЕСА и Алтернатива, денеска потпишаа Декларација за
Македонија

Албанската опозиција бара Митрески што поскоро да свика пленарна седница за избор на нов член на ДИК

А1он
Албанската опозициска коалиција Европски сојуз за промени (ЕСП) денеска побара претседателот на Собранието Јован Митрески што поскоро да свика пленарна седница за избор на нов
Македонија

Лидерите на албанската опозиција и Таравари разговарале за претседателските избори, следните денови одлука за претседателскиот кандидат

А1он
е се формираат работни групи кои ќе имаат задача да ја сплотат Алијанса за Aлбанците во албанскиот опозициски блок, односно во Европскиот сојуз за промени,
Македонија

Албанскиот опозициски блок најави кривична пријава против Георгиевска доколку не ја деблокира работата на Комисијата за прашања на избори и именувања

А1он
Албанскиот опозициски блок денеска оствари средба со новиот претседател на Собранието, Јован Митрески и побара да се деблокира процесот за избор на член на ДИК.
Македонија

Албанската опозиција ја напушти лидерската средба: Се прави терен за фалификат

А1он
Албанската опозиција ја напушти лидерската средба, затоа што претседателот на Собранието Талат Џафери го напуштил состанокот, па немалесо кого да дебатираат за именување нивни член
Македонија

„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

А1он
Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт – Демократско движење, Движењето Беса и Алтернатива. Оваа денеска на прес-конференција го соопшти
Регион

Албанската опозиција контра Рама: Земањето позајмица од 500 милиони евра не е успех

По информацијата дека Албанија преку емисија на евробврзници се задолжи за 500 милиони евра и изјавата на албанскиот премиер Еди Рама дека тоа претставува успех, експресно