„Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт

Од:

Европски сојуз за промени“ е името на коалицијата на опозицискиот албански фронт – Демократско движење, Движењето Беса и Алтернатива.

Оваа денеска на прес-конференција го соопшти претседателот на Алтернатива, Африм Гаши, придружуван од двајцата претседатели на партиите Изет Меџити и Биљал Касами.

Гаши информира дека врвен приоритет на нивната коалиција останува борбата против корупцијата. Посочи дека го поддржуваат и патот на нашата земја кон евроинтеграциите.

Гаши потенцира дека крајно време е да се тргне навредливата формулација „јазикот кој го зборуваат 20 проценти од граѓаните“ со албански јазик.

Би можело да ве интересира

Седат Сулејмани избран за шеф на изборниот штаб на „Беса“ и коалицијата „Вреди“

Горан Наумовски

Сејдиу: Техничкиот ги навредува работниците, кабадаии во Собрание, кабадаии во Влада, кабадаии во полиција

Горан Наумовски

Албанската опозиција потпиша Декларација за обединување

А1он

Албанските опозициски партии ќе потпишат Декларацијата за обединување

А1он

Албанската опозиција бара Митрески што поскоро да свика пленарна седница за избор на нов член на ДИК

Лидерите на албанската опозиција и Таравари разговарале за претседателските избори, следните денови одлука за претседателскиот кандидат