alternativa

Македонија

Средба Гаши – Ковачевски: Алтернатива ќе се заложи за унапредување на државата кон европското семејство

А1он
Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и потпретседателката на партија Сафије Садики-Шаини денеска имаа средба со претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски. Како што објави Гаши на
Македонија

Беким Сали ќе го замени Венко Филипче во Здравство, Алтернатива ги одреди министерите и директорите

А1он
Беким Сали ќе биде нов министер за здравство, Адмирим Алити ќе раководи со Информатичко општество и администрација, Џемаил Чупи ќе биде министер без ресор –
Македонија

Алтернатива: Благодарност до Мицкоски, но ние сме дел од еден друг процес

А1он
Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, лидерот на Алтернатива Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ
Македонија

Обезбедено е стабилно мнозинство, договорот со Алтернатива ќе стане дел од владината програма

А1он
Постигнатиот договор со „Алтернатива“ обезбеди стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада. Ваквото мнозинство, според премиерот Зоран Заев, ќе работи на обезбедување контиунитет и успешен
Македонија

Заев ќе ги информира владините партнери за договорот со Алтернатива

А1он
Премиерот Зоран Заев вечер на заедничка средба ќе ги информира партиите од владината коалиција за договорот за влегување на Алтернатива во Владата. Средбата со претставници
Македонија

ДУИ беше целосно информирана и координирана за разговорите Заев-Гаши, тврди Османи

А1он
ДУИ беше целосно информирана за разговорите на премиерот и лидер во оставка на СДСМ Зоран Заев со Африм Гаши за влезот на Алтернатива во Владата,
Македонија

Алтернатива добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четири пратеници

А1он
Парламентарно мнозинство од 64 пратеници и нов состав на Владата во која Алтернатива ќе има тројца министри и тројца заменици-министри. Тоа е постигнато со договорот
Македонија

Реакција на ВМРО-ДПМНЕ: Алтернатива наместо да стане коректор, станува партнер на криминалната дружина

А1он
Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на денешната прес-конференција одговарајќи на новинарско прашање за коментар околу СДСМ и Алтернатива во Владата, посочи дека очигледно Алтернатива наместо
Македонија

Заев и Гаши ќе ја потпишат програмата за влегување на Алтернатива во Владата

А1он
Премиерот Зоран Заев и лидерот на Алтернатива Африм Гаши денеска во Клубот на пратениците ќе ја потпишат програмата за заедничко дејствување и приклучување на партијата
Македонија

Алтернатива влегува во Владата, парламентарното мнозинство се зголеми за четири пратеници

Кристијан Ландов
Алтернатива на Африм Гаши влезе во Владата, соопшти партискиот портпарол. Ова доаѓа по состанок на Централниот совет. Со мнозинство гласови, било одлучено опозициската партија тие