alternativa

Македонија

Алтернатива: Скендер Реџепи треба да го врати мандатот кој го добил во име на партијата

А1он
По вчерашното известување од пратеникот Скендер Реџепи дека од сега натаму ќе дејствува како независен пратеник во Собранието на Република Северна Македонија, преку ова соопштение
Македонија

Реџепи ја напушта Алтернатива, ќе биде независен пратеник

А1он
Пратеникот Скендер Реџепи ќе дејствува како независен пратеник во Собранието. Со ова, Алтернатива ќе остане со тројца пратеници. Инаку Алтернатива е дел од владејачкото мнозинство
Македонија

Африм Гаши претседател на Алтернатива и во следните четири години

А1он
Африм Гаши ќе биде претседател на Алтернатива и во следните четири години откако денеска на првиот Конгрес на партијата ја доби довербата од делегатите. За
Македонија

Средба Гаши – Ковачевски: Алтернатива ќе се заложи за унапредување на државата кон европското семејство

А1он
Претседателот на Алтернатива, Африм Гаши и потпретседателката на партија Сафије Садики-Шаини денеска имаа средба со претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски. Како што објави Гаши на
Македонија

Беким Сали ќе го замени Венко Филипче во Здравство, Алтернатива ги одреди министерите и директорите

А1он
Беким Сали ќе биде нов министер за здравство, Адмирим Алити ќе раководи со Информатичко општество и администрација, Џемаил Чупи ќе биде министер без ресор –
Македонија

Алтернатива: Благодарност до Мицкоски, но ние сме дел од еден друг процес

А1он
Предлогот на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, лидерот на Алтернатива Африм Гаши да биде мандатар за состав на нова Влада, наместо новиот лидер на СДСМ
Македонија

Обезбедено е стабилно мнозинство, договорот со Алтернатива ќе стане дел од владината програма

А1он
Постигнатиот договор со „Алтернатива“ обезбеди стабилно мнозинство во Собранието и стабилна Влада. Ваквото мнозинство, според премиерот Зоран Заев, ќе работи на обезбедување контиунитет и успешен
Македонија

Заев ќе ги информира владините партнери за договорот со Алтернатива

А1он
Премиерот Зоран Заев вечер на заедничка средба ќе ги информира партиите од владината коалиција за договорот за влегување на Алтернатива во Владата. Средбата со претставници
Македонија

ДУИ беше целосно информирана и координирана за разговорите Заев-Гаши, тврди Османи

А1он
ДУИ беше целосно информирана за разговорите на премиерот и лидер во оставка на СДСМ Зоран Заев со Африм Гаши за влезот на Алтернатива во Владата,
Македонија

Алтернатива добива тројца министри, парламентарното мнозинство уште четири пратеници

А1он
Парламентарно мнозинство од 64 пратеници и нов состав на Владата во која Алтернатива ќе има тројца министри и тројца заменици-министри. Тоа е постигнато со договорот