himna

Македонија

Касами: Да се интонира и албанската химна во училиштата ако веќе се интонира државната

Орце Костов
Градоначалникот на општина Тетово, Билал Касами смета дека додека се пее македонската химна во училиштата, мора да се почитува албанското мнозинство и да се пее
Македонија

Алтернатива: Оној што верува дека Албанец ќе ја отпее македонска химна има сериозни проблеми со реалноста

Орце Костов
По посетата на премиерот на Косово, Албин Курти, во Скопје и во Тетово и реакциите кои изнесени во јавноста по оваа посета, особено за делот
Свет

Холандскиот јавен сервис се извини откако прикажа одамна избришан стих од германската химна

А1он
Холандскиот јавен радиодифузен сервис (НПО) се извини денеска поради погрешниот текст што го објави при интонирањето на германската химна пред вчерашниот осминафинален натпревар од Европското
Македонија

Заев вели дека не се договарале со Ахмети да ги сменат државните симболи

А1он
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека со лидерот на ДУИ Али Ахмети не разговарале за државните симболи, или поконкретно за промена на химната на државата.
Македонија

Не се разговара за промена на знамето, грбот или химната, велат од Владата по изјавата на Ахмети

А1он
Ниту во Владата, ниту во владејачката партија СДСМ, ниту со премиерот Заев не е разговарано за промена на знаме, грб или химна на државата, брифираат
Македонија

Тамара ги откажа концертите: Ненамерната грешка прерасна во вистински пекол

А1он
Откако завчера на приемот во aмериканската амбасада поп пеачката Tамара Tодевска ја згреши македонската химна, два дена врз неаа трае атак и се води хајка
Видео Македонија

(ВИДЕО) Заев: Грешката е ненамерна, химната се пее секој ден, секаде

Кристијан Ландов
На вчерашната прослава на Денот на независноста на САД, 4-ти јули, во американската амбасада беше изведена и македонската химна, но без делот каде што се
Македонија

Американска амбасада: Во емотивни моменти можат да се случат ненамерни грешки

А1он
Американската амбасада во Скопје се огласи на социјалните мрежи по пропустот при изведба на македонската химна од Тамара Тодевска на синоќешната прославата на Денот на
Македонија

Тодевска се извини за грешно испеаната химна

А1он
Пејачката Тамара Тодевска се извини за пропустот при изведувањето на химната на прославата на Денот на независноста на САД, 4-ти јули во американската амбасада во
Македонија

(ВИДЕО) ОМД: Амбасадата на САД во Скопје да се извини за грешната македонска национална химна

А1он
Обединетата македонска дијаспора повика на итно изјаснување и извинување од страна на Амбасадата на САД во Скопје, Македонија, за неприфатливата грешна македонската национална химна испеана