ljubomir joveski

Македонија

Јовески изненаден од повлекувањето на предлогот да биде уставен судија: Не се наведени причини, нанесена ми е штета

А1он
Поранешниот државен јавен обвинител кој беше кандидат за избор на уставен судија, Љубомир Јовески, за кого денеска од Собранието информираа дека е повлечен предлогот, за
Македонија

Повлечен предлогот Љубомир Јовески да биде избран за судија во Уставен суд

А1он
Предлогот за кандидатот Љубомир Јовески да биде избран за судија во Уставниот суд е повлечен, согласно тоа беше исцрпен дневниот ред од 13. седница на
Македонија

Се создаде атмосфера дека довербата во обвинителите е нереално ниска, вели Јовески во последното обраќање како државен обвинител

А1он
Со гордост, задоволство и чест во изминатите шест години ја извршував функцијата Јавен обвинител. Во изминатите шест години, Јавното обвинителство го започна процесот на трансформација
Македонија

Кој ќе го наследи Јовески: Фетаи, Раичевиќ и Коцевски чекаат мислење од Советот на јавни обвинители

Александар Тодески
Рокот од 15 дена на Советот на јавни обвинители, во кој треба да достави мислење за обвинителите Фатиме Фетаи, Лидија Раичевиќ и Љупчо Коцевски за
Македонија

Почнува постапката за избор на нов државен јавен обвинител

А1он
Огласот за нов државен јавен обвинител, Собранието го објави денеска во Службен весник и во два дневни весника, откако во понеделникот пратениците ја изгласаа одлуката
Македонија

Обвинителството реагира до Лога: Дел од забелешките за Извештајот се неточни, Јовески е спремен да одговори согласно закон

Александар Тодески
Продолжува кавгата преку преписки и реакции на обвинителството и министерот за правда Кренар Лога. Обвинителството преку соопштение реагира дека забелешките на министерството биле неточни во
Македонија

Јовески: Обвинителите и судиите се должни да го применуваат законот, иако постојат закони со кои не го делат мислењето

А1он
Јавниот обвинител Љубомир Јовески во врска со застарувањето на дел од делата согласно последните измени на Кривичниот законик вели дека онаму каде што ќе се
Македонија

Собранието го крши Законот за јавно обвинителство: Јовески заминува на 25 декември, оглас за наследник нема

Информацијата дека треба да се распише оглас за избор на нов републички обвинител е стигната во Собранието, но по неа уште немаат гласано пратениците. Со
Македонија

За интерпелацијата за Јовески ќе се расправа на првата нова собраниска седница

А1он
На првата нова пленарна седница ќе биде ставена на дневен ред интерпелацијата за јавниот обвинител Љубомир Јовески поднесена од пратениците на Беса, Демократско движење и
Македонија

Талат Џафери, ДУИ и Алијанса го спасуваат Љубомир Јовески од интерпелација тврди албанската опозиција

А1он
Поминаа 15 дена, а претседателот на Собранието, Талат Џафери, не закажа пленарна седница за интерпелацијата за обвинителот Љубомир Јовески која ја поднесовме поради нашето основано