ljubomir joveski

Македонија

ДНК-анализите, изјавите од сведоците и документацијата за автобусот се предадени на бугарското обвинителство

Мери Јордановска
Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во тешката автобуска несреќа во Бугарија.
Македонија

Јовески: Обвинителството заврши постапки против 3.500 лица за непостапување според здравствените прописи

А1он
„Зад нас е 2020 година, тешка година за сите, исполнета и со многу предизвици за јавните обвинители. Нашата надлежност и предмет на работа бара постојан
Македонија

Јовески со себе ги носеше дописите од Јанева, но не доби збор-што пишува во нив?

А1он
Државниот обвинител Љубомир Јовески, веднаш по вчерашната расправа во Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, ни изјави дека откако ќе ги сослуша забелешките
Македонија

Пинг-понг со најголемите предмети за криминал и корупција

Петнаесетина истраги, уште толку обвиненија и голем број предистражни постапки треба да поминат од рацете на Специјалното јавно обвинителство во Јавното обвинителство, откако Катица Јанева
Видео Македонија

ВИДЕО: Обвинител од СЈО ќе ја замени уапсената Катица Јанева

Маја Илиевска-Пачемска
Новиот раководител на специјалното јавно обвинителство ќе се избира од десетте обвинители избрани да ѝ помагаат на Катица Јанева. Гаврил Бубевски, Ленче Ристоска, Фатиме Фетаи,
Видео Македонија

(ВИДЕО) Joвески: На судии како оние кои го ослободија Латас, не им е местото во правосудството

Васко Маглешов
Првиот човек на Јавното обвинителство, Љубомир Јовески, рече дека го поддржува решението за ветинг или друга форма на проверка на судиите и обвинителите, особено по
Македонија

СЈО ќе биде инкорпорирано во ОЈО и надлежно за висок профил на корупција и криминал

А1он
Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во идина да биде дел од Основното јавно обвинителство, но автономно и задолжено да гони висок профил на корупција и криминал