ljubomir joveski

Македонија

Над 400 лица лани биле под посебни истражни мерки: Дел од операциите продолжиле и годинава

Државниот обвинител Љубомир Јовески во вторник пред членовите на Комисијата за надзор над спроведување на мерките за следење на комуникациите ќе треба да ги образложи
Македонија

„Јовески мора да одговори зошто ги криел фактите за модуларната болница“: Поднесена интерпелација за Јавниот обвинител

Орце Костов
Партиските од албанскиот опозициски блок, Алтернтива, Движење БЕСА и Демократско движење доставија интерпелација за работата на Јавниот обвинител, Љубомир Јовески. „Денеска сме тука да ве
Македонија

Јовески до Ковачки: Не поднесувам оставка, јас сум задоволен од обвинителството

Орце Костов
Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески не поднесува оставка поради недовербата во обвинителството и поради непостапување во случајот со запаленото возило на пријателот на Артан Груби,
Македонија

Јовески побара одговорност и од Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска, поради претресот во Финансиска полиција

Кристијан Ландов
Дисциплинска одговорност се бара од обвинителите Вилма Русковска, Ивана Трајчева и Елизабета Јосифовска. Постапката ја поведе републичкиот обвинител Љубомир Јовески, а по претресот во Финансиската
Македонија

Одреден притвор за битолчанецот кој се закануваше со убиства кон Јовески, Русковска и дипломати во Амбасадата на САД

Заканувачот кој на обвинителите Љубомир Јовески и Вилма Русковска преку писма им порача дека има намера да ги убие, доби 30-дневен притвор. Ова за „А1он“
Македонија

Предложен притвор за битолчанецот кој им се закануваше на Јовески и Русковска

А1он
Основното јавно обвинителство Прилеп донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 56-годишен битолчанец, осомничен за кривично дело – Загрозување лица под меѓународна заштита од член
Македонија

Полицијата со кривична и претреси кај заканувачот на Јовески и Русковска, одземени повеќе уреди

А1он
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 56-годишниот С.З. од Битола, за сторено кривично дело
Македонија

Во Битола уапсен човекот кој се закануваше на обвинителите Јовески и Русковска преку писма

Кристијан Ландов
Во Битола е уапсен човекот кој му се закануваше на државниот јавен обвинител, Љубомир Јовески, дознава „А1он“. Станува збор за 56-годишен маж. Писмата, според сознанија
Македонија

Јовески: Во справувањето со организираниот криминал и корупцијата важна е меѓународната соработка

А1он
Владеењето на правото е една од темелните вредности на уставниот портедок на секоја демократска држава. Притоа, правото мора да биде еднакво достапно до секој граѓанин,