ruskovska

Видео Македонија

(ВИДЕО) Тупанчески за „војната“ Русковска-Муареми: Таму се случува нешто што не треба

Кристијан Ландов
Министерот за правда, Никола Тупанчески, во интервју за „А1он“, коментирајќи ја „војната“ помеѓу суспендираната обвинителка Вилма Русковска и директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми, вели
Македонија

За да го зачуваат интегритетот на Русковска, жалбата за супспензијата се дебатира зад затворени врати

Кристијан Ландов
Поради списите во предметот и заштита на интегритетот на обвинителката Вилма Русковска, Советот на јавни обвинители ја исклучи јавноста додека се разгледува материјалот и се
Македонија

Русковска и натаму не е сигурна дека е нејзин гласот на снимката: Не е направена за време на спогодбите за „Империја“

Обвинителката Вилма Русковска и натаму не е сигурна дали на снимката, која излезе во јавност, се слуша нејзиниот глас. Но, за разлика од изјавата дадена
Македонија

(АУДИО) Русковска не знае дали е таа на новите бомби за кои кажа дека се од „Рекет“, па сега не знае што врска имаат со предметот

Кристијан Ландов
„На одмор сум, моментално патувам“. Ова е одговорот на Вилма Русковска, обвинителка за организиран криминал, на прашањето дали е нејзин гласот кој се слуша на
Македонија

Финансиска полиција го враќа ударот: Поднесена претставка до Јовески против Русковска, претресот бил неоснован

Маја Илиевска-Пачемска
Финансиската полиција поднела претставка до Јавниот обвинител на Македонија, Љубомир Јовески во која бара да го преиспита постапувањето на Обвинителството за гонење организиран криминал и
Македонија

Русковска си останува со истиот тим, не се избрани нови обвинители

Кристијан Ландов
Обвинителите кои и досега гонеа организиран криминал и корупција, добија нови мандати. Советот на јавни обвинители одлучи дека Ивана Трајчева, Сузана Мирческа-Кузмановска, Марија Ѓоргиева, Енѓелуше
Македонија

Обвинителот кој се спогоди со Кичеец нема да биде избран кај Русковска, Трајчева останува во тимот

Кристијан Ландов
Извесно е дека гостиварскиот обвинител Арсим Адеми ќе извиси на утрешниот избор за обвинители кои ќе гонат организиран криминал и корупција, дознава „А1он“. Спогодбата со
Македонија

Русковска не ја сака во тимот обвинителката што не го докажа случајот „Поткуп“ за Заев

Кристијан Ландов
По четири години гонење организиран криминал, обвинителката Валентина Бислимовска не се покажала во најдобро светло пред шефицата Вилма Русковска. Според информации на „А1он“, таа е
Македонија

Спогодба со Кичеец, непостапување за 27 април, пучот на Заев – кои се обвинителите кои сакаат да гонат криминал со Русковска

Кристијан Ландов
По двајца обвинители од гостиварското и скопското, а еден од беровското обвинителство сакаат да гонат организиран криминал и да бидат избрани да работат во тимот
Македонија

Полицијата со кривична и претреси кај заканувачот на Јовески и Русковска, одземени повеќе уреди

А1он
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 56-годишниот С.З. од Битола, за сторено кривично дело