(ВИДЕО) Русковска: Тие што ми вршеа притисок се истите што ми нудеа повисока позиција за да прекинам истрага

Од:

Истите личности кои ми нудеа да бидам заменик државен обвинител за да се прекине истрага за предмет се оние кои се обидуваа да ми вршат притисок додека го водев Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, вели во интервју за А1он обвинителката Вилма Русковска. Кој бил тоа, не открива, но вели, кажала на оценската мисија од ЕУ која го „тресе“ Судскиот совет, а чии членови се заинтересирале и за причините зошто таа е оддалечена од обвинителската функција.

Според неа, предметите кои пресудиле да биде суспендирана, а потоа и пред разрешување се оние кои ги отвори против функционери од актуелната власт. Очекувања на поранешната шефица на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, според информациите кои ги добила, се дека Советот на јавни обвинители ќе ја разреши од обвинителската функција.

Обвинителката повтори и дека нема никаква поврзаност помеѓу Работната група која готвеше нов Кривичен законик и измените кои Собранието ги донесе по итна постапка и со европско знаменце.

„Злоупотребата воопшто не е во надлежност на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција бидејќи ние бевме надлежни само за Став 5. Фактички, треба и од името да се избрише Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција бидејќи веќе немаме можност да се бориме со корупцијата. Обвинителството ќе се сведе на предмети дрога, мигранти, знаеме колку годишно имаме предмети за перење пари и други приноси од казниво дело. Се одземаат ингеренциите“, вели Русковска во интервјуто на А1он.

На прашањето дали има аспирации да се кандидира за државен обвинител, бидејќи на актуелниот Љубомир Јовески мандатот му истекува во декември годинава, таа вели: „Сега за сега, како што стојат работите, не“.

Погледнете го целото интервју со поранешната шефица на Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска.

Би можело да ве интересира

Еден од осомничените за убиството во „Шиша бар“ излезе од притвор: Определени се мерки за претпазливост

(ВИДЕО) Русковска пред еден месец кажа дека има информации за нејзиното разрешување

Александар Тодески

Обвинителството реагира до Лога: Дел од забелешките за Извештајот се неточни, Јовески е спремен да одговори согласно закон

Александар Тодески

Акција „Синџир“: 28 фирми переле пари и затајувале данок – испрале над седум милиони евра

Анита Петровска Рајковиќ

(ВИДЕО) Рустеми: Ќе го разрешам надзорот на „Бехтел и Енка“ ако рече обвинителството, иако изборот е законски

Пропадна аферата „Делчевски ниви“ – нема обвинение за добиени ниви на поклон, а продадени за милиони на ЕВН

Анита Петровска Рајковиќ