кривичен законик

Видео Македонија

(ВИДЕО) Русковска: Тие што ми вршеа притисок се истите што ми нудеа повисока позиција за да прекинам истрага

Александар Тодески
Истите личности кои ми нудеа да бидам заменик државен обвинител за да се прекине истрага за предмет се оние кои се обидуваа да ми вршат
Македонија

Работната група од 2020 година правела нов Кривичен законик, не ги пишувала измените за поблаги казни за функционери

И шефот на скопското обвинителство Гаврил Бубевски и поранешниот министер за правда Никола Тупанчевски за А1он негираат дека Работната група формирана во декември 2020 година
Македонија

Русковска: Бев дел од групата за измените на Кривичниот законик, но нашиот предлог е сосема поинаков

Поранешната шефица на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција Вилма Русковска била дел од работната група која ги кроела измените на Кривичниот законик,
Македонија

Тодоровиќ се спасува од предметот за „Скопје 2014“ благодарение на измените во Кривичниот законик

Александар Тодески
Поранешниот градоначалник на Центар Владимир Тодоровиќ се спаси од обвинение во истрагата „Феникс“ благодарение на ублажените казни со измените на Кривичниот законик. Тој беше осомничен
Македонија

Рочиштето за масовното прислушување одложенo поради законските измени, Мијалков се спасува од делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески
Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција го одложи рочиштето за предметот „Таргет-Тврдина“ за масовното прислушување, бидејќи бара подолго време за да одлучи како
Македонија

(ВИДЕО) Студенти на протестот пред Влада: Правото стана алатка на богатите

Студенти од правните факултети од Македонија денеска на протестот пред Влада заедно со граѓаните кои трет пат протестираат по скандалот со Онкологија порачаа дека правото
Македонија

Во завршните зборови Стефанова ќе каже дека застарело делото „злосторничко здружување“ во „Титаник“

Сведочења и ниту збор за измените во Кривичниот законик, вака тече денешното рочиште за предметот „Титаник“, во кој меѓу обвинетите се експремиерот Никола Груевски и
Македонија

Попладне протест за измените на Кривичниот законик

А1он
Денеска во 18 часот ќе се одржи протест против измените во Кривичниот законик. Протестот е најавен на Фејсбук, а во него е наведено дека го
Македонија

Ново рочиште за „Титаник“: Законските измени го застаруваат делото „злосторничко здружување“

Александар Тодески
Прво по измените во Кривичниот законик, денешното рочиште за предметот „Титаник“ ќе покаже како обвинителството ќе постапува по законските одредби кои власта ги промени по
Македонија

Ниту измените во Кривичниот законик, ниту најавената амнестија не ја опфаќаат Катица Јанева

Поранешната специјална јавна обвинителка Катица Јанева не е опфатена во новите измени на Кривичниот законик, кои за делото „Злоупотреба на службената положба и овластување“, за