кривичен законик

Македонија

На европското знамнце не му било местото во измените на Кривичниот законик: ЕУ загрижена за новите одредби

Европската Унија е загрижена за дел од измените на Кривичниот законик, а со кои се намалуваат максималните затворски казни и имаат висока импликација за застареност
Македонија

Дел од измените на Кривичниот законик од утре стапуваат на сила: Што ќе значат за осудените ексфункционери

Александар Тодески
Измените на Кривичниот законик кои се однесуваат за „злоупотреба на службената положба и овластување“ почнуваат да важат од утре, една недела откако се објавени во
Македонија

Груби: Измените во Кривичниот законик се барање на Мицкоски

А1он
Предлог измените во Кривичниот законик со кои се намалуваат казните за злоупотреба на службената положба и овластување според вицепремиерот Артан Груби се ексклузивно барање на
Македонија

ЕУ за предлог измените во Кривичниот законик: Проверуваме дали е злоупотребено знаменцето

Европската унија ги разгледува предложените измени во Кривичниот законик кои владата со европско знаменце ги испрати до Собранието, а кои предвидуваат поблаги казни за злоупотреба