Груби: Измените во Кривичниот законик се барање на Мицкоски

Од:

Предлог измените во Кривичниот законик со кои се намалуваат казните за злоупотреба на службената положба и овластување според вицепремиерот Артан Груби се ексклузивно барање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Груби вели, не се работело за пазарење со опозицијата, која како што вели тој, не гласала против потребата од донесување на овие измени по скратена постапка.

„Останаа на седницата, правеа кворум и заедно го усвоивме дневниот ред. Истото се случува и денеска на Комисијата за европски прашања. Целта не е со овие услови да се врати Никола Грувески, туку тоа е екслузивно барање на Мицкоски и на ВМРО-ДПМНЕ на сите лидерски и билатерални средби и имаат шанса тоа да си го направат во Собранието“, рече Груби.

Мицкоски пак, претходно изјави дека на шверцерски начин со злоупотреба на европско знаменце се носат измените во Кривичниот законик, но и дека со тоа, СДСМ и ДУИ сакале да си го сокријат криминалот.

Би можело да ве интересира

Мицкоски – Обрајен: Стратешки интерес на Македонија е заштита на националните и идентитетски обележја и влез во ЕУ

Мицкоски: Технички премиер од ДУИ нема да имa ниту народен, ниту политички легитимитет

СДСМ: ДПМНЕ наутро праќа соопштенија за Левица дека се Хамас, а Мицкоски навечер вели дека ќе коалицира со нив

СДСМ: Мицкоски и ДПМНЕ ги чека пораз на изборите заедно со Левица, по изборите СДСМ повторно ќе формира Влада

Мицкоски: За шест години власта потроши 25 милијарди евра, да ги прашаме граѓаните што направија

Мицкоски од Струмица: Добро е што изборите наредната година ќе се одржат заедно