ambasada na sad

Македонија

На европското знамнце не му било местото во измените на Кривичниот законик: ЕУ загрижена за новите одредби

Европската Унија е загрижена за дел од измените на Кривичниот законик, а со кои се намалуваат максималните затворски казни и имаат висока импликација за застареност
Македонија

Анџела Прајс Агелер потврдена за нова амбасадорка на САД во Македонија

А1он
Анџела Прајс Агелер е потврдена за нова амбасадорка на САД во Северна Македонија, објави на Твитер демократското мнозинство во Сенатот. Агелер претходно има работено на
Регион

Американскиот амбасадор Коснет: Со нетрпение очекувам да работам со новата косовска влада

А1он
Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Косово, Филип Коснет, им честита на косовските граѓани за учеството на вчерашните вонредни парламентарни избори и порача дека со
Регион

Американската амбасада во Анкара привремено се затвора од безбедносни причини

А1он
Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Анкара соопшти дека привремено ќе ја прекине работата на сите служби во Турција, поради веродостојни извештаи за потенцијални терористички
Македонија

Амбасадата на САД ја поздрави пресудата за експретседател на Кривичниот суд Панчевски

А1он
Амбасадата на САД во Северна Македонија ја поздрави денеска пресудата за поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски, кој вчера беше осуден на затворска
Македонија

Амбасада на САД: Локалните избори компетитивни, подобрување на демократските процеси

А1он
Амбасадата на САД ги поздрави прелиминарните заклучоци на ОБСЕ/ОДИХР дека локалните избори беа компетитивни и дека почитувањето на основните слободи придонесе кон подобрување на демократскиот
Македонија

Утре со сирени за тревога и блокирање на крстосници, МВР и Американската амбасада ќе изведуваат вежба

А1он
Припадници на Министерството за внатрешни работи утре претпладне во Американската амбасада ќе изведат заедничка вежба за справување во вонредна ситуација со персоналот од Амбасадата на
Македонија

Aмбасада на САД: Целосна поддршка за Јанева да ги изврши должностите

А1он
Со реакција по пресот на СЈО, Катица Јанева, излезе амбасадата на САД. Ги повикуваат властите да ги исполнат највисоките стандарди на владеењето на правото, транспарентноста,