ambasada na sad

Регион

Американската амбасада во Анкара привремено се затвора од безбедносни причини

А1он
Амбасадата на Соединетите Американски Држави во Анкара соопшти дека привремено ќе ја прекине работата на сите служби во Турција, поради веродостојни извештаи за потенцијални терористички
Македонија

Амбасадата на САД ја поздрави пресудата за експретседател на Кривичниот суд Панчевски

А1он
Амбасадата на САД во Северна Македонија ја поздрави денеска пресудата за поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски, кој вчера беше осуден на затворска
Македонија

Амбасада на САД: Локалните избори компетитивни, подобрување на демократските процеси

А1он
Амбасадата на САД ги поздрави прелиминарните заклучоци на ОБСЕ/ОДИХР дека локалните избори беа компетитивни и дека почитувањето на основните слободи придонесе кон подобрување на демократскиот
Македонија

Утре со сирени за тревога и блокирање на крстосници, МВР и Американската амбасада ќе изведуваат вежба

А1он
Припадници на Министерството за внатрешни работи утре претпладне во Американската амбасада ќе изведат заедничка вежба за справување во вонредна ситуација со персоналот од Амбасадата на
Македонија

Aмбасада на САД: Целосна поддршка за Јанева да ги изврши должностите

А1он
Со реакција по пресот на СЈО, Катица Јанева, излезе амбасадата на САД. Ги повикуваат властите да ги исполнат највисоките стандарди на владеењето на правото, транспарентноста,