Aмбасада на САД: Целосна поддршка за Јанева да ги изврши должностите

Од:

Со реакција по пресот на СЈО, Катица Јанева, излезе амбасадата на САД. Ги повикуваат властите да ги исполнат највисоките стандарди на владеењето на правото, транспарентноста, праведноста, заштитата на слободата на говор и независноста на судството, како што се движат напред  случаите кои ги отвори Јанева.

– Соединетите Американски Држави целосно го поддржуваат Кабинетот на Специјалната обвинителка да ги изврши своите должности и нејзината улога во истражувањето и гонењето на криминалните дејствија кои произлегуваат од содржините од нелегално прислушкуваните разговори.

Нејзиното назначување е суштински елемент од Договорот од Пржино и беше одобрено од сите четири политички партии, стои во соопштението од американската амбасада.

Амбасадата на САД ги повикува сите страни да дозволат Кабинетот на специјалната обвинителка да ги изврши своите должности, независно и слободно без никаква форма на политички притисок, а обвинетите да имаат право на целосна заштита од законот и ги повика сите граѓани да дозволат фактите да произлезат низ судски процес.

Би можело да ве интересира

На европското знамнце не му било местото во измените на Кривичниот законик: ЕУ загрижена за новите одредби

Анџела Прајс Агелер потврдена за нова амбасадорка на САД во Македонија

Катерина Ѓуровски

Американскиот амбасадор Коснет: Со нетрпение очекувам да работам со новата косовска влада

Жарко Настоски

Американската амбасада во Анкара привремено се затвора од безбедносни причини

Жарко Настоски

Катица Јанева против Боки 13, денеска во Кривичен

Ана Ололовска

Амбасадата на САД ја поздрави пресудата за експретседател на Кривичниот суд Панчевски

А1он