Анџела Прајс Агелер потврдена за нова амбасадорка на САД во Македонија

Од:

Анџела Прајс Агелер е потврдена за нова амбасадорка на САД во Северна Македонија, објави на Твитер демократското мнозинство во Сенатот.

Агелер претходно има работено на разни функции во Стејт департментот, меѓу кои и во Американската амбасада во Скопје, задолжена за односи со јавност.

Таа доаѓа на местото на Кејт Брнз, која ја извршува функцијата амбасадорка на САД во Скопје од 2019 година.

Би можело да ве интересира

Амбасадорката на САД во посета на Врховниот суд: Судството не смее да биде под притисок на политиката

Горан Наумовски

Ковачевски – Агелер: Се зацврстува партнерството со САД, треба да се задржи европскиот правец

Агелер: Ова не е прв закон за амнестија, нема да биде ни последен, важно е да им се објасни на граѓаните

На европското знамнце не му било местото во измените на Кривичниот законик: ЕУ загрижена за новите одредби

Османи се пофали со „насмеана“ фотографија од вечерата со Ескобар и со Агелер

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Агелер: Не е мое да зборувам како тече процесот на уставните измени, ние не сме дел од ЕУ

А1он