akmis

Македонија

Лога за „А1он“: Надзор кај Нанев поради сомнежи за манипулација со АКМИС системот

Александар Тодески
Министерството за правда преку Комисијата за надзор ќе изврши проверка во Основниот суд во Кавадарци поради можни сомнежи за манипулација со АКМИС системот, потврди за
Македонија

Министерството за правда ќе врши надзор над системот за електронска распределба на предметите во јавните обвинителства

А1он
Предлог закон за дополнување на Законот за јавното обвинителство ќе се објави на Електронски национален регистар на прописи на ЕНЕР, најави денеска Министерството за правда.
Македонија

Судски предмети се чувале во подруми: Надзорот откри пропусти на Судскиот совет

Орце Костов
Неколку пропусти на Судскиот совет констатираше Комисијата за надзор на функционалноста на АКМИС системот во судовите, објави Министерството за правда. Комисијата за надзор на функционалноста
Македонија

Амбасадата на САД ја поздрави пресудата за експретседател на Кривичниот суд Панчевски

А1он
Амбасадата на САД во Северна Македонија ја поздрави денеска пресудата за поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски, кој вчера беше осуден на затворска
Македонија

Нема потерница за Панчевски, судот не ја добил поштата од МВР

Кристијан Ландов
И по четири дена откако полицијата не го пронајде, Основниот суд во Велес не распиша потерница за поранешниот претседател на Кривичниот суд, Владимир Панчевски обвинет
Македонија

Се вршат претреси во станови и куќи, полицијата се уште трага по експретседателот на Кривичниот суд Панчевски

А1он
Од Министерството за внатрешни работи информираат дека на повеќе локации трагаат по поранешниот претседател на Кривичниот суд Владимир Панчевски. Имено, откако по судска наредба за
Македонија

Полицијата не може да го најде судијата Панчевски – неизвесно рочиштето за местењето предмети

А1он
Неизвесно е дали утре во велешкиот суд ќе започне судењето за злоупотребите со АКМИС системот во скопскиот кривичен суд. Причина за тоа е што судот
Македонија

На судијата Панчевски му се заканува суспензија поради обвинението за АКМИС-от

Васко Маглешов
Судскиот совет по службена должност го прибавил обвинението за експретседателот на скопскиот кривичен суд, Владимир Панчевски, за злоупотребите со АКМИС системот, потврдија од Советот за
Македонија

Панчевски обвинет за АКМИС – давал насоки кој предмет кај кој судија да се распредели

Мери Јордановска
Основното јавно обвинителство поднело обвинителен предлог против Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Основниот кривичен суд, за злоупотреба на информацискиот систем за управување со судски предмети
Видео Македонија

ВИДЕО: Дали судски предмети се делеле на рака, граѓаните да прашаат во судовите

Васко Маглешов
Граѓаните кои се сомневаат дека нивните предмети во судовите не се распределени електронски, преку АКМИС системот, туку на рака, за тоа може да се обратат