osnovno javno obvinitelstvo

Македонија

Обвинение за вработен во гостиварската пошта кој удрал пратка

А1он
Основното јавно обвинителство Гостивар поднесе обвинение против 55-годишно лице од село Долна Бањица за злоупотреба на службена положба и овластување во гостиварската поштенска служба. -Обвинетиот
Македонија

Притвор за скопјанецот во чиј дом беше пронајден арсенал оружје

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против едно 47-годишниот скопјанец во чиј дом во наслебата Чаир полицијата вчера пронајде поголемо количество оружје. Одреден му е
Македонија

Јавното обвинителство предложи санкции за малолетникот што го прегази хирургот Јота

А1он
Основното јавно обвинителство денеска до Советот за деца при скопскиот Основен кривичен суд достави предлог за примена на санкција за малолетникот кој го прегази на
Македонија

Побаран притвор за уште еден од учесниците на протестот за „Монструм“

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје до Основниот кривичен суд Скопје поднесе предлог за определување мерка притвор за едно лице за кое е поведена постапка за кривично
Економија

Четворица директори во Еуростандард банка под истрага дека переле пари и го предизвикале стечајот

А1он
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција донесе Наредба за спроведување истражна постапка против четири лица за кои
Македонија

Жител на неготинско Пепелиште обвинет за убиство откако со нож ја нападнал сопругата

А1он
Основното јавно обвинителство Кавадарци поведе постапка против 43–годишно лице, привремен жител на село Пепелиште, Неготино, поради основано сомнение дека го сторил кривичното дело – Убиство
Македонија

Пријава за 38-годишна скопјанка, членка на ИСИС во Сирија

А1он
Триесет и осумгодишна скопјанка во два наврата заминала за Сирија, каде се борела во редовите на Исламската држава. Секторот за борба против тероризам, насилен екстремизам
Македонија

Обвинителството бара парични казни поради непочитување на здравствените прописи во Трубарево и во Петровец

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје, постапувајќи по поднесени кривични пријави, до Основниот кривичен суд Скопје достави четири предлози за издавање казнен налог против лица обвинети за
Македонија

Панчевски обвинет за АКМИС – давал насоки кој предмет кај кој судија да се распредели

Мери Јордановска
Основното јавно обвинителство поднело обвинителен предлог против Владимир Панчевски, поранешниот претседател на Основниот кривичен суд, за злоупотреба на информацискиот систем за управување со судски предмети
Македонија

Грантовите од Фондот за иновации 10 месеци во предистрага, сослушани 80 стручни лица

Маја Илиевска-Пачемска
Основното јавно обвинителство за организиран криминал и корупција десет месеци истражува евентуални злоупотреби при одобрувањето на грантовите во Фондот за иновации и технолошки развој. Обвинителството