sudija

Спорт

(ВИДЕО) Претседател на турски клуб удри судија, се огласи Ердоган, првенството е откажано

А1он
Фудбалскиот сојуз на Турција донесе одлука за прекин на лигата на неопределено време по нападот на судијата на натпреварот Анкарагучу – Ризеспор. Натпреварот од 15.
Македонија

Лога бара од Судски совет да ја изземе Лорета Ѓоргиева затоа што го одбрани судијата Лазар Нанев

Орце Костов
Министерот за правда Кренар Лога со писмен допис бара од Судски совет поради конфликт на интереси да ја изземе Лорета Ѓоргиева од Комисијата на известители
Македонија

Избрани осум судии за Апелациониот суд во Скопје: Извиси прворангираниот Лазар Нанев

Орце Костов
Судскиот совет денеска ги избра Габриела Гајдова, Александра Ристевска, Весна Димишкова и Осман Шабани за судии од кривична област во Апелациониот суд Скопје. Со тоа,
Македонија

Лога за „А1он“: Надзор кај Нанев поради сомнежи за манипулација со АКМИС системот

Александар Тодески
Министерството за правда преку Комисијата за надзор ќе изврши проверка во Основниот суд во Кавадарци поради можни сомнежи за манипулација со АКМИС системот, потврди за
Македонија

Судијата Авдија кој беше снимен со љубовницата во просториите на Граѓанскиот суд единствен кандидат за претседател на судот

Александар Тодески
Судијата Бесник Авдија е единствениот кандидат за Претседател на Граѓанскиот суд Скопје за кого утре треба да расправа Судскиот совет. Авдија е судијата за кого
Македонија

Лога го разреши претседателот на Советот на ИКT, судијата Лазар Нанев

Орце Костов
По добивање и анализа на материјалите за седница од Судски совет министерот за правда Кренар Лога констатирал дека се присутни сериозни наводи за нарушен интегритет
Македонија

Вредеше жртвата: Синот на Наке Георгиев кој си поднесе оставка од Судски избран за судија во Основен суд Скопје

Орце Костов
Судскиот совет денеска избра 25 нови судии за повеќе основни судови, како и за Основен кривичен суд – Скопје, а меѓу нив и синот на
Македонија

Наке Георгиев си поднесе оставка: Уште неизбран во Судски совет сакал да го намести за судија и синот Кирил

Орце Костов
Наке Георгиев, судијата од Врховен суд кој неодамна беше избран за член на Судскиот совет, утрово си поднел оставка, а советот ја констатирал, иако требаше
Македонија

Судијата во Управен суд, Мустафа Шахини, осуден на пет години затвор

Орце Костов
Мустафа Шахини, судија во Управниот суд, доби затворска казна од пет години за злоупотреба на службената положба и овластување. Основниот кривичен суд Скопје ја објави
Македонија

(ВИДЕО) Дамева за сликата со Заев: Ако се сликам со членови на партија не значи дека сум била дел од неа, а како претседател имам право да бидам симпатизер

Орце Костов
Новата претседателка на Судскиот совет Весна Дамева негира дека била член на политичка партија, а фотографијата каде што позира со членовите на СДСМ и со