evra

Македонија

Гостиварец сакал да изнесе 100.000 евра преку Богородица: Цариниците му осативле 2.000

А1он
Инспектори од мобилните тимови при Царинската управа, на граничниот премин Богородица запленија 98.000 евра од македонски државјанин кој се обидел нелегално да ги изнесе од
Свет

Граѓаните на Русија повлекоа околу милијарда евра од банките за време на бунтот на групата „Вагнер“

А1он
Во периодот меѓу 23 и 25 јуни, за време на бунтот на платеничката група Вагнер, руските граѓани од своите банкарски сметки повлекле околу 100 милијарди
Економија

Курсот на еврото во однос на доларот се искачи на највисоко ниво во последните пет недели

А1он
На глобалните пазари еврото во однос на доларот силно порасна минатата недела, достигнувајќи ги највисоките нивоа за повеќе од еден месец, откако Европската централна банка
Регион

Украинец и Унгарец уапсени на Прешево-Табановце со 268.000 евра

А1он
Српската полиција на граничниот премин Прешево -Табановце ги уапсила украинскиот државјанин В.П.(37) и унгарскиот државјанин П.К.(42), кај кои пронашле 268.000 евра, соопшти денеска Министерството за
Македонија

Скопјанец со лажни евра купувал мобилни телефони

А1он
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Б.И.(32) од Скопје поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела
Економија

Зголемени девизните резерви на Србија за 872 милиони или вкупно 14,77 милијарди евра

А1он
Бруто девизните резерви на Народната банка на Србија на крајот на јуни изнесуваат 14,77 милијарди евра, што е за 872,1 милиони евра повеќе од крајот
Регион

ЕК: Хрватска ги исполни условите за пристапување кон заедничката валута – еврото

А1он
Хрватска ги исполнува критериумите за конвергенција и Европската комисија заклучи дека е подготвена да стане 20-та членка на еврозоната од 1 јануари 2023 година. „Честитки