apelacionen sud

Македонија

Изборот на нови судии во Апелација, може да ги врати „Ласкарци“, „Титаник“ и „Талир“ од почеток

А1он
Судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци од 13 февруари 2019 година во која загинаа 16 лица и околу 30 беа повредени би можело да биде
Македонија

Избрани осум судии за Апелациониот суд во Скопје: Извиси прворангираниот Лазар Нанев

Орце Костов
Судскиот совет денеска ги избра Габриела Гајдова, Александра Ристевска, Весна Димишкова и Осман Шабани за судии од кривична област во Апелациониот суд Скопје. Со тоа,
Македонија

Апелација се правда: И казната од осум години за Ангелче е највисока досега

А1он
Изречената казна затвор од осум години за сообраќајна незгода со смртни последици во предметот на Основниот суд Велес со која осумнаесет годишната затворска казна е
Македонија

Мери Дика Георгиевска е нов претседател на Апелацискиот суд Скопје

А1он
Судскиот совет на денешната 429-та седница донесе одлука со која за вршител на должност претседател на Апелацискиот суд Скопје се определува Мери Дика Георгиевска, судија
Македонија

Намалена затворската казна на поранешниот претседател на Кривичниот суд Скопје, Владимир Панчевски

А1он
Апелацискиот суд Скопје ја потврдил затворската казна за поранешниот претседател на Основниот кривичен суд Скопје Владимир Панчевски, но ја прифатил неговата жалба и ја преиначил
Македонија

Апелациониот суд Скопје ги одложи јавните седници и расправи закажани за наредниов месец

А1он
Јавните седници и расправи пред Апелациониот суд Скопје, кои се закажани во периодот од 30 март до 30 април 2020 година се одлагаат. Како што
Македонија

Бојан Јовановски останува во притвор, жалбата му е одбиена

А1он
Бојан Јовановски – Боки 13, останува во истражниот затвор во Шуто Оризари. Апелацискиот суд му ја одби жалбата, по јавната седница што се одржа во
Македонија

95 пријави од судии за 6 места во скопска Апелација

Васко Маглешов
Вкупно 95 пријави од судии стигнале за 6 непополнети судиски места во Апелацискиот суд во Скопје, потврдија од Судскиот совет за „А1 он“. Најголем дел
Македонија

Апелациониот суд ги прифаќа бомбите како доказ во случајот „Триста“

А1он
Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје ја уважи жалбата на СЈО за предметот познат како „Триста“ и аудио записи од телефонски разговори ќе може да
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ организира протести против СЈО пред Апелациониот суд во Битола

А1он
ВМРО-ДПМНЕ повторно со пораки го мобилизира членството во Битола со цел, како што пишува во пораката која стигна до редакцијата на А1он, да го покажат