besa trans

Македонија

Управителот на „Беса Транс“ ќе одговара за фалсификување извод од лиценца за меѓународен превоз на патници

А1он
Управителот на „Беса-Транс“ фирмата чија автобус се запали минатита година во ноември на автопатот Струма во Бугарија и загинаа 45 лица од кои 12 деца
Македонија

Случај „Беса транс“: Причините за несреќата се знаат, сега Бугарија бара роднините да кажат зошто загинатите патувале со автобусот

А1он
Предметот за причините за автобуската несреќа на автопатот Струма во која загинаа 45 македонски државјани е затворен. Бугарското обвинителство бара од колегите во Македонија, да
Македонија

Утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на „Беса транс“

А1он
Министерот за економија Крешник Бектеши на денешната прес-конференција информираше дека утре ќе биде поништена лиценцата за туристичка дејност на туристичката агенција „Беса транс“, со чиј
Регион

Бугарскиот јавен обвинител ги награди истражителите, обвинителите и судските лекари за нивната работа за несреќата на автобусот на Беса Транс

А1он
Главниот обвинител на Бугарија Иван Гешев им додели дипломи, благодарници и плакети на обвинителите, истражителите и судските лекари за нивната висока професионалност и беспрекорно извршување
Македонија

Во Царината се евидентирани изводите од лиценци на автобусот на „Беса транс“, но најверојатно се приложувани невалидни документи

А1он
Во Царинската управа евидентирани се изводите од лиценци што ги доставувал автобусот на „Беса транс“ кој повеќе од 120 пати поминал низ граничните премини на
Македонија

Во Софија осуден мажот кој на интернет објави недолични коментари за несреќата на автобусот на „Беса Транс“

А1он
Окружниот суд во Софија денеска го осуди 34-годишниот С.Б. на 4 месеци условна затворска казна, која ќе биде ефективна доколку стори друго кривично дело во
Македонија

Комитова: Несреќата на автобусот на „Беса Транс“ не се случила поради голема брзина, причините за пожарот непознати

А1он
Министерката за регионален развој и јавни работи на Бугарија, Виолета Комитова изјави дека причина за минатонеделната несреќа на автобусот на „Беса Транс“ не била големата
Македонија

(ВИДЕО) Сопственикот на „Беса Транс“ привремено се преселил во Бугарија: Си велам, што не загинав и јас

А1он
Сопственикот на „Беса Транс“ Беким Хаџиу во интервју за бугарскта „БНТ“ рече дека автобусот поминал низ сервисна станица пред да замине од Турција и се
Македонија

Возачите на изгорениот авотбус не биле вработени, едниот немал ни сертификат за професинална компетентност

Кристијан Ландов
Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре, не бил вработен во компанијата. Еден од двајцата возачи, немал ниту сертификат
Македонија

Спасовски: Автобусот на „Беса транс“ бил технички исправен и со важност на регистрација до 13 октомври 2022

А1он
Автобусот на „Беса транс“ во 2020 година во 22 случаја има остварено влез – излез од државата, додека во 2021 година има 113 преминувања на