kriminal

Свет

Поради кризата и падот на стандардот, зголемен е криминалот во селата во Британија

А1он
Кражбата на добиток, возила и гориво во селата е во пораст поради кризата на животниот стандард во Велика Британија, се нагласува во извештајот за рурален
Регион

Црна Гора е прва во Европа по трговија со дрога, по организиран криминал e четврта – по Русија, Србија и Украина

А1он
Според Глобалниот индекс за организиран криминал, Црна Гора е рангирана на прво место во Европа и на 14 место во светот кога станува збор за
Регион

Најмалку 14 приведени во БиХ поради перење пари и стопански криминал

А1он
Полициските службеници на Државната агенција за истраги и заштита (СИПА) во Босна и Херцеговина од раните утрински часови спроведуваат оперативна операција со кодно име „Профит“,
Регион

Познат криминалец убиен во Призрен откако пукал врз полицијата

А1он
Косовската полиција вечерва соопшти дека во Призрен е убиен баран криминалец кој пукал врз полицајци, а тие го застрелале во самоодбрана. Според соопштението, припадниците на
Свет

Криминалот во Јужна Африка опадна за 40 проценти од воведувањето на рестрикциите

А1он
Криминалот во Јужна Африка се намали за 40 проценти во првите три месеци од воведувањето рестриктивни мерки за спречување на ширењето на коронавирусот, покажуваат официјалните
Свет

Зголемен бројот на злоупотреби со кредитни картички во Русија

А1он
Русија станува една од земјите со најголеми финансиски злоупотреби од почетокот на годинава, пренесува агенцијата ТАСС. Според руското Министерство за надворешни работи, забележан е раст
Свет

Силен пад на криминалот во март поради мерките на ограничувања

А1он
Злосторствата и прекршоците регистрирани од полицијата и жандармеријата во Франција, забележаа силен пад во март во однос на февруари, како резултат на ефектите од мерките
Истражувања Македонија

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Се стега обрачот околу поранешното и сегашното раководство на ФФМ по многубројните пријави за криминал и проневерени пари наменети за македонскиот фудбал. Заедно со сметководителката
Македонија

Полицијата трага по Зоран Теофиловски, член на Судскиот совет за незаконско приватизирано земјиште

Мери Јордановска
Обвинителството за борба протрив организиран криминал и корупција издало наредба да се приведе Зоран Теофиловски, член на Судскиот совет, но тој е недостапен за органите