kriminal

Свет

Зголемен бројот на злоупотреби со кредитни картички во Русија

А1он
Русија станува една од земјите со најголеми финансиски злоупотреби од почетокот на годинава, пренесува агенцијата ТАСС. Според руското Министерство за надворешни работи, забележан е раст
Свет

Силен пад на криминалот во март поради мерките на ограничувања

А1он
Злосторствата и прекршоците регистрирани од полицијата и жандармеријата во Франција, забележаа силен пад во март во однос на февруари, како резултат на ефектите од мерките
Истражувања Македонија

Најмалку 10 лица ќе одговараат за криминалот од над 4,5 милиони евра во ФФМ

Се стега обрачот околу поранешното и сегашното раководство на ФФМ по многубројните пријави за криминал и проневерени пари наменети за македонскиот фудбал. Заедно со сметководителката
Македонија

Полицијата трага по Зоран Теофиловски, член на Судскиот совет за незаконско приватизирано земјиште

Мери Јордановска
Обвинителството за борба протрив организиран криминал и корупција издало наредба да се приведе Зоран Теофиловски, член на Судскиот совет, но тој е недостапен за органите
Македонија

Спасовски: Наша битка е да се избориме против криминалот и корупцијата

А1он
Клучната борба е како да го консолидираме овој наш систем, реформите, пред се неселективната борба против криминалот и корупцијата. Северна Македонија треба да го гради
Македонија

Спасовски: Некоординираност на институциите при справување со криминалот претставува проблем во државата

А1он
За да се сузбијат појавите на криминал и корупција во државата мора сите институции да го дадат својот максимум. Проблемот при сузбивање на криминалитетот на
Регион

Грција и Унгарија меѓу земјите со најмалку измами околу интернет-продажбата

А1он
Три отсто од интернет-страниците имаат доверба кај под 30 отсто од испитаниците, посочува глобалната анализа на 22,5 милиони интернет-страници на дигитални продавници. Натаму, се вели
Свет

Данската полиција разби синџир на криумчари на оружје и дрога

А1он
Припадниците на Специјалната единица за истраги при данската полиција уапси 31 лице, со што разби синџир на голема организирана криминална група, која криумчарела, продавала и