potkup

Македонија

Сопственик на компанија му понудил поткуп на полицаец, па завршил во станица

А1он
МВР извести дека вчера во 9.15 часот на граничниот премин „Долно Блаце“, полициски службеници го уапсиле Ф.С.(45) од Косово поради сомнение за сторено кривично дело
Македонија

Кривична пријава против двајца полициски службеници поради примање поткуп

А1он
Кривична пријава е поднесена против двајца полициски службеници од Крива Паланка поради примање поткуп. -Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до надлежното
Свет

Партиски функционер во Кина примил поткуп, осуден на доживотен затвор

А1он
Кинескиот суд осуди поранешен секретар на Комунистичката партија во источниот град Хангжу на доживотен затвор за примање мито од 182 милиони јуани (околу 23 милиони
Македонија

Вработена во Агенцијата за катастар побарала поткуп од 2.000 денари

А1он
Припадници на МВР вчера во 11.20 часот ја уапсија С.Д.(61) од Радовиш, вработена во Агенција за катастар на недвижности, Подрачно одделение Радовиш. Таа се сомничи
Македонија

Командир во тетовска касарна побарал поткуп од 4.000 евра за да унапреди војник

А1он
Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 45-годишен жител на Тетово, вработен во Министерство за одбрана како командир во тетовска касарна,
Uncategorized

МВР: Полицаец земал 70 евра поткуп од возач на автобус

А1он
Одделот за внатрешна контрола на МВР до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе кривична пријава против полициските службеници А.В. и Н.С.,
Македонија

Одбила поткуп од 500 евра, па митаџиите од Скопје ги пријавила во МВР

А1он
Двајца скопјани, според полицијата од Кавадарци заработија кривична пријава поради постоење на основано сомнение дека извршиле кривично дело „давање поткуп“. Станува збор за Б.С.(34) и
Македонија

Ковачевски ја нападна Левицата оти го блокира поткупот на медиумите

Премиерот Димитар Ковачевски ги нарече пратениците од партијата Левица класични популисти по блокадата со 1.300 амандмани на измените на Законот за аудио и аудиовизуелните медиумски
Македонија

Озаконувањето корупција во медиумите денес пред пратениците, ќе се разгледуваат измени на Законот за медиумските услуги, кој се носи во скратена постапка

Маја Илиевска-Пачемска
Измените на законот за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги за кои новинарските здруженија и Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги се изјаснија дека ќе