potkup

Македонија

Ковачевски ја нападна Левицата оти го блокира поткупот на медиумите

Премиерот Димитар Ковачевски ги нарече пратениците од партијата Левица класични популисти по блокадата со 1.300 амандмани на измените на Законот за аудио и аудиовизуелните медиумски
Македонија

Озаконувањето корупција во медиумите денес пред пратениците, ќе се разгледуваат измени на Законот за медиумските услуги, кој се носи во скратена постапка

Маја Илиевска-Пачемска
Измените на законот за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги за кои новинарските здруженија и Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги се изјаснија дека ќе
Македонија

Вработен на Онкологија од пациенти барал поткуп за да издаде лекарства

А1он
МВР до Основно јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против К.У.(24) од Дебар, за сторено кривично дело „примање поткуп“. К.У., вработен во Универзитетска клиника за
Македонија

Полицаец зел 400 евра поткуп

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди при Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција
Македонија

АВМУ е против предлогот на Владата со милионски суми да се поддржуваат петте национални телевизии

Агенцијата за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги (АВМУ) е против нацрт-предлогот за измена на Законот за аудио и аудиовизуелните медиумски услуги, со кој се дозволува
Видео Македонија

ВИДЕО: СДСМ го озаконува груевистичкиот поткуп на медиуми против кој се колнеше пред пет години

Маја Илиевска-Пачемска
Озаконување на корупцијата во медиумите и на голема врата враќање на методите на поранешниот премиер Никола Груевски за купување на уредувачката политика ќе значи евентуалното
Македонија

Кривична пријава за полицаец од Деве Баир за примање поткуп

А1он
Одделот за внатрешна контрола, криминалистички истраги и професионални стандарди до надлежното ОЈО за ГОКК поднесе кривична пријава против полицискиот службеник И.Г., вработен во Полициската станица
Македонија

Кривични пријави и суспензија за примање поткуп против двајца полициски службеници

А1он
Кривични пријави и суспензија за примање поткуп добија двајца полициски службеници, информираат од Министерството за внатрешни работи. „Во врска со случајот со земање поткуп на
Македонија

Кочански полицаец зел рушвет од странец за пријава за престој

А1он
На 28.06.2021 ОВР Кочани поднесе кривична пријава против П.Ј., полициски службеник во ПС Кочани, поради постоење на основано сомнение дека сторил кривично дело „злоупотреба на