sijarto

Регион

Сијарто: Си Џинпинг ќе посети само две земји во Европската Унија

А1он
Посетата на кинескиот претседател Си Џинпинг на Унгарија оваа недела е од историско значење и во голема мера ќе придонесе за зајакнувањето на Унгарија, развојот
Свет

Сијарто: За време на унгарското претседателство ќе има најголемо проширување на ЕУ

А1он
За време на унгарското претседателство ќе има „најголемото проширување на Европската Унија досега“, изјави министерот за надворешни работи Петер Сијарто. Тој додаде дека за време
Регион

Сијарто: Унгарија не сака руски имот, тоа е наследство на комунизмот

А1он
Иницијативата на Европската Унија да ги искористи приходите од замрзнатите руски средства е наследство на комунизмот што Будимпешта не сака да го види, изјави унгарскиот
Македонија

Мицкоски – Сијарто: Македонија е предолго надвор од ЕУ

А1он
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски денес оствари средба со министерот за надворешни работи на Унгарија Петер Сјарто. Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски посочи дека Македонија е
Свет

Сијарто: Унгарија ќе гласа против членство на Косово во европските тела

А1он
Шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто денеска изјави дека Унгарија нема да го поддржи членството на Косово во телата на Европска Унија додека не се
Свет

Сијарто: Бугарија и Романија заслужија да влезат во Шенген

А1он
Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто изјави дека на Романија и Бугарија треба да им се дозволи да се приклучат на Шенгенската зона,
Свет

Сијарто: Нема влез на Украина во НАТО додека не се реши прашањето на унгарското малцинство

А1он
Унгарскиот министер за надворешни работи и трговија Петер Сијарто го повтори ставот на неговата држава дека не сака формирање комисија за влез на Украина во
Свет

Сијарто: Пред две недели избегнавме Трета светска војна, ризикот постои и понатаму

А1он
Министерот за надворешни работи на Унгарија, Петер Сијарто, смета дека ситуацијата во Украина создава опасност од директен воен конфликт меѓу Русија и НАТО и трета
Свет

Сијарто: САД имаат корист од рецесијата во Европа

А1он
Унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто денеска оцени дека САД имаат корист од рецесијата во Европа. „Транзицијата на европската економија во рецесија е добра