sijarto

Свет

Унгарија е изземена од руските ограничувања за цената на нафтата

А1он
Унгарија е изземена од руските ограничувања за цената на нафтата предложена од Европската унија за време на преговорите во Брисел, изјави денеска унгарскиот министер за
Свет

Сијарто: Нафтоводот Дружба не е оштетен

А1он
Нафтоводот Дружба, кој беше затворен по падот на залутаните ракети во Полска, најверојатно наскоро ќе биде рестартиран бидејќи самиот нафтовод не е оштетен, објави денеска
Свет

Сијарто: „Турски тек“ е клучот за енергетската безбедност на Унгарија

А1он
Унгарскиот министер за надворешни работи и надворешна трговија Петер Сијарто денеска изјави дека оперативен „Турски тек“, кој ќе минува и низ Србија, е клучот за
Свет

Сијарто: Унгарија не поддржува нови санкции за руските енергенси

А1он
Унгарската Влада нема да го поддржи предлогот на Естонија за воведување нови санкции на испораките руска енергија во земјите на ЕУ и нема намера да
Свет

Сијарто: Унгарија не сака ни да разговара за можноста за воведување на ембарго на рускиот гас

А1он
Унгарската Влада одбива да дебатира за можноста за воведување на ембарго на руски природен гас, изјави шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто пред денешниот состанок
Свет

Сијарто: Европа подобро да ја зајакне заштитата на своите граници

А1он
Европа мора значително да ја зајакне заштитата на своите граници и подобро да се подготви против тероризмот, изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто.